Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ մեկ տարվա ընթացքում կորցրել են գրեթե 1,4 տրիլիոն դոլար. Bloomberg
Փետրվարի վերջից ռուս միլիարդատերերը կորցրել են ավելի քան 93 միլիարդ դոլար, այն գումարի կեսը (46,6 միլիարդ դոլար), որը կորցրել են փետրվարի 24-ին, մնացածը (47 միլիարդ դոլար) ՝ հաջորդ ամիսներին,- գրում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով սեփական հաշվարկներին։ Նվազել են նաև այլ երկրների միլիարդատերերի ակտիվները, մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակից միայն առաջին 500 գործարարները մեկ տարվա ընթացքում կորցրել են գրեթե 1,4 տրիլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ, միայն Իլոն Մասկը (Tesla-ի և SpaceX-ի ղեկավար), Ջեֆ Բեզոսը (Amazon-ի հիմնադիր), Չանգպեն Չժաոն (Binance կրիպտո բորսայի հիմնադիր) և Մարկ Ցուկերբերգը (Meta-ի հիմնադիր, ճանաչված ծայրահեղական և արգելված Ռուսաստանում) կազմում են մոտ 392 մլրդ դոլարի վնաս:
Bloomberg-ը այս դինամիկան վերագրել է գնաճի աճին և կենտրոնական բանկի քաղաքականության խստացմանը (որն ազդել է նրանց վրա, ովքեր հարստացել են COVID-19 համաճարակի ժամանակ), ինչպես նաև Ուկրաինայում մարտերին և դրան հաջորդած պատժամիջոցներին։ Մասկի կարողության վրա ազդել են նաև սեփական չարաճճիությունները՝ կապված Twitter-ի ձեռքբերման և կառավարման հետ, նրա ակտիվները մեկ տարվա ընթացքում նվազել են 138 միլիարդ դոլարով,- գրում է Bloomberg-ը։ Դեկտեմբերի սկզբին Forbes-ը նշել էր, որ նա իր տեղը զիջել է աշխարհի ամենահարուստ մարդուն Բեռնար Առնոյին։