Դոլարի նկատմամբ ռուբլին ամրապնդել է իր դիրքերը
Դոլարի փոխարժեքը հինգշաբթի բացվում է անկումով։ Այն նվազել է 62 կոպեկով ՝ հասնելով 59,51 ռուբլու։ Միաժամանակ եվրոպական արժույթը աճ է գրանցում 3 կոպեկով ՝ մինչև 60,91 ռուբլի, հետեւում են մոսկովյան բորսայի տվյալներից։
Ռուսական արժույթի նախաշեմին չորս անհաջող առևտրային նստաշրջաններից հետո ամրապնդվել է։ Այսպես, երեկոյան դոլարի փոխարժեքն անկել է մինչև 59,88 ռուբլու, եվրոյինը ՝ 60,73 ռուբլու։ Դոլարի փոխարժեքը բացվել է 61,2 ռուբլով, եվրոն ՝ 62,06 ռուբլով։
Չորեքշաբթի օրը ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը, հուլիսյան նիստի արդյունքներով, որոշել է բարձրացնել բազային տոկոսադրույքը 75 բազիսային կետով ՝ մինչև տարեկան 2,25-2,5 տոկոս մակարդակ։ Վերլուծաբանները կանխատեսում էին նմանատիպ արժեք։
BCS World Investments ֆոնդային շուկայի փորձագետ Միխայիլ Զելցերն ավելի վաղ Prime գործակալությանը ասել էր, որ այժմ վտանգավոր է գնել այն երկրների արժույթները, որոնք պատժամիջոցներ են սկսել Ռուսաստանի դեմ։ Խոսքը ԱՄՆ դոլարի, եվրոյի, շվեյցարական ֆրանկի, բրիտանական ֆունտ ստերլինգի, ճապոնական իենի, ավստրալիական դոլարի մասին է։