ՊԵԿ-ը տեղեկացնում է, որ հրապարակված ցանկերում հաշվի չեն առնվել ստուգման ակտերի վարչական կամ դատական կարգով հնարավոր վիճարկման արդյունքները։
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ շարունակվում են հսկողական աշխատանքները՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) կիրառման կանոնների, վարձու աշխատողների չձևակերպման և «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի պահանջների խախտումների բացահայտման ուղղությամբ։
Կոմիտեն հիշեցնում է, որ ՀԴՄ կիրառումը պարտադիր է բնակչությանը ապրանք վաճառելիս, ծառայություն մատուցելիս կամ աշխատանք կատարելիս՝ ինչպես կանխիկ, այնպես էլ վճարային քարտերով վճարումների դեպքում, ներառյալ կանխավճար կամ մասնակի վճարումներ ընդունելիս։
Նշվում է նաև, որ վարձու աշխատողի ընդունման դեպքում հարկ վճարողը պարտավոր է ընդունել համապատասխան անհատական իրավական ակտ կամ կնքել գրավոր պայմանագիր, ինչպես նաև սահմանված ժամկետում ներկայացնել գրանցման հայտ հարկային մարմին։ Կամավոր աշխատողի դեպքում պետք է կնքվի կամավոր աշխատանքի պայմանագիր։
Բացի այդ, «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի համաձայն՝ ՀԴՄ կիրառող հարկ վճարողները պարտավոր են ապահովել վճարային քարտերով անկանխիկ վճարման հնարավորություն։