Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 16-ին կայացած ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում ներկայացրեց ոլորտի զարգացման հիմնական ցուցանիշները, թվային քաղաքականության առաջընթացը և ռազմարդյունաբերական ուղղությամբ իրականացված համակարգային բարեփոխումները։
Ասուլիսը կարևոր էր ինչպես տեխնոլոգիական ոլորտի աճի դինամիկայի, այնպես էլ միջազգային համագործակցության տեսանկյունից։
Youtube-ի մոնետիզացիայի ակտիվացում․ կարևոր քայլ թվային տնտեսության համար
Նախարարը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունը՝ մասնավորապես ԲՏԱՆ-ը, ինչպես նաև ԱԳՆ գործընկերները, երկար ժամանակ բանակցություններ են վարել Google և Youtube ընկերությունների հետ՝ նպատակ ունենալով ակտիվացնել Youtube-ի գործընկերային ծրագիրը Հայաստանում։
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Երևան կատարած այցի ընթացքում Youtube-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ, ըստ որի՝ մոնետիզացիան Հայաստանում կակտիվացվի գարնանը։
«Համենայնդեպս, մեզ հետ բանավոր զրույցներում նշվել է, որ ամենայն հավանականությամբ այն ապրիլի վերջին-մայիսի սկզբին կակտիվացվի»,– նշել է նախարարը։
Նախկինում նախարարությունը հայտարարությամբ ընդգծել էր, որ սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվային տնտեսության ամրապնդման, ինչպես նաև հայկական բովանդակության, մշակույթի և նորարարության գլոբալ տեսանելիության խթանման ուղղությամբ։
Youtube-ի դրամայնացման հնարավորության գործարկումը հնարավորություն կտա հայաստանյան ստեղծարարներին, մեդիա հարթակներին և թվային բովանդակություն ստեղծողներին եկամուտ ստանալ անմիջապես հարթակից՝ մեծացնելով ոլորտի ներդրումային գրավչությունը։
ՏՏ ոլորտի քանակական և տնտեսական աճը․ 2017–2025
Ասուլիսի ընթացքում նախարար Հայրապետյանը ներկայացրեց ՏՏ ոլորտի վերջին տարիների աճի տպավորիչ ցուցանիշները՝ համեմատելով 2017 և 2025 թվականները։