Անցած տարի Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ․ Հայաստանի հնարավորությունները ԵԱՏՄ-ում
Հայաստանի տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնում է իր արտահանման կառուցվածքը և զարգացնում նոր ենթաոլորտներ՝ ներառյալ ձկնաբուծությունն ու վերամշակող արդյունաբերությունը։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ներքին առևտրաշրջանառությունը 2025 թվականի արդյունքներով հասել է շուրջ 95 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի՝ արձանագրելով զգալի ակտիվություն միության ներսում տնտեսական կապերի խորացման ուղղությամբ։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Դանիյար Իմանալիևը։
Այս ցուցանիշը ոչ միայն թվային աճ է, այլև կարևոր ինդիկատոր՝ գնահատելու համար ԵԱՏՄ տնտեսական ինտեգրման արդյունավետությունը, անդամ երկրների փոխկախվածության խորացումը և ներքին շուկայի կայունության մակարդակը։ 95 միլիարդ դոլարի շեմը վկայում է, որ միության ներսում առևտրային հոսքերը շարունակում են մնալ էական՝ հատկապես արտաքին տնտեսական և աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների պայմաններում։
Ոլորտային աճի կառուցվածքը
2025 թվականին արձանագրվել է աճ մի շարք ապրանքախմբերի գծով, ինչը ցույց է տալիս, որ ներքին առևտուրը դիվերսիֆիկացված բնույթ ունի և չի կենտրոնանում միայն հումքային կամ էներգակիրների վրա։
• Սննդամթերքի, տեքստիլի և կոշիկի ոլորտներում արձանագրվել կամ ակնկալվել է շուրջ 20% աճ։
• Փայտանյութի և թղթի ցելյուլոզայի արտադրանքի մասով՝ մոտ 14% աճ։
• Քիմիական արտադրանքի գծով՝ շուրջ 2,3% աճ։
20%-անոց աճը սննդամթերքի և թեթև արդյունաբերության ոլորտներում առանձնահատուկ նշանակություն ունի։ Սա նշանակում է, որ ԵԱՏՄ ներսում ձևավորվում է ավելի ինտենսիվ սպառողական շուկա, որտեղ անդամ պետությունները միմյանց համար դառնում են առաջնային մատակարարներ։ Միևնույն ժամանակ, տեքստիլի և կոշիկի աճը խոսում է արտադրական շղթաների ակտիվացման և վերամշակող արդյունաբերության զարգացման մասին։
Փայտանյութի և թղթի արտադրանքի 14% աճը կարող է պայմանավորված լինել ինչպես շինարարական և փաթեթավորման ոլորտների ընդլայնմամբ, այնպես էլ ներքին արտադրության վերաուղղորդմամբ՝ արտաքին շուկաների սահմանափակումների ֆոնին։
Քիմիական արտադրանքի համեմատաբար ավելի զուսպ՝ 2,3% աճը, վկայում է, որ ոլորտը պահպանում է կայունություն, սակայն պահանջում է լրացուցիչ ներդրումային և տեխնոլոգիական խթաններ՝ մրցունակությունը բարձրացնելու համար։
Հայաստանի դերակատարումը ԵԱՏՄ ներքին առևտրում
Հատուկ ուշադրության են արժանի Հայաստանի ցուցանիշները։ 2025 թվականին Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ։ Սա կարևոր ազդակ է գյուղատնտեսական արտադրության մրցունակության տեսանկյունից։
Հայկական մրգերի և բանջարեղենի պահանջարկի աճը կարող է բացատրվել մի քանի գործոնով.