Համաշխարհային բանկը նախազգուշացնում է 2023 թվականին համաշխարհային ռեցեսիայի ռիսկի մասին
Առաջատար տնտեսությունների Կենտրոնական բանկի ջանքերը ` զսպելու գնաճը ` բարձրացնելով հիմնական դրույքաչափերը, 2023 թվականին համաշխարհային տնտեսությունը կարող է հանգեցնել ռեցեսիայի: Այդ մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը ՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի վերլուծաբանների ուսումնասիրության արդյունքները։Աշխարհի կենտրոնական բանկերն այս տարի արագորեն բարձրացնում են տոկոսադրույքները։ Դա կարելի է տեսնել ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (Fed) օրինակով, որն այժմ հաջորդ շաբաթ իր նիստում տոկոսադրույքները բարձրացնելու ճանապարհին է առնվազն 0,75 տոկոսային կետով: Դա արվում է վերջին տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ-ում ռեկորդային գնաճի բացասական հետեւանքները մեղմելու նպատակով։ Ամերիկյան օրինակին հետևում են այլ խոշոր տնտեսություններ, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Եվրամիությունը: Այս միտումն արդեն ստիպում է ամբողջ աշխարհի տնտեսագետներին դիտարկել դրամավարկային խստացման կողմնակի ազդեցությունները,- հայտնում է WSJ-ը: Մինչ աշխարհի առաջատար տնտեսությունները ձգտում են բարձրացնել հիմնական տոկոսադրույքը, Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը գնաց այլ ճանապարհով:
Ակնկալվում է, որ ուրբաթ օրը ՝ սեպտեմբերի 16-ին, արժութային կարգավորիչը կնվազեցնի հիմնական փոխարժեքը ներկայիս 8%-ից մինչև 7,5%:Միևնույն ժամանակ Gazeta.Ru-ի հետ հարցազրույցի ենթարկված փորձագետները թույլ են տվել մինչև 2022 թվականի վերջ նշաձողը իջնել մինչև 6,5-7 տոկոս: Սա նկատի ունենալով ավանդատուները պետք է շտապեն, իսկ վարկ վերցնել ցանկացողները, ընդհակառակը, սպասեն, քանի որ վարկավորման տոկոսադրույքները կնվազեն ավելի դանդաղ տեմպերով։