«Գազպրոմը» չի ամրագրել «Յամալ-Եվրոպա»-ն մայիս ամսվա համար
Երեքշաբթի օրը կայացած աճուրդում «Գազպրոմը» չի պատվիրել մայիսին Լեհաստանով գազի տարանցման համար Յամալ-Եվրոպա գազատարի առաջարկվող հզորությունները: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը ՝ հղում անելով RBP և GSA Platform հարթակների տվյալներին։ Աճուրդի առաջարկվող ծավալները՝ 89,1 մլն խմ. Է օրական։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Gazeta.Ru-ն, ակնկալվում է, որ ապրիլի 18-ին ուկրաինական գազատրանսպորտային համակարգով ռուսական գազի տարանցումը կմնա «Գազպրոմի» պայմանագրային պարտավորություններից կեսը։ Այս մասին են վկայում «Ուկրաինայի GTS օպերատորի» տվյալները։ Ռուսաստանի Դաշնությունից «Սուջա» և «Սոխրանովկա» կայաններով գազի մղման հայտերը կազմել են ընդամենը 56,88 մլն խմ, մինչդեռ նախորդ օրը այդ ցուցանիշը 56,5 մլն-ի մակարդակում էր։ Այս թվերը գրեթե երկու անգամ ցածր են տարանցման պայմանագրով Ուկրաինայի հանդեպ Գազպրոմի առավելագույն պարտավորություններից՝ օրական մոտ 109,6 մլն խմ (տարեկան 40 մլրդ խմ):