Financial Times. Բրիտանիայի թագավորական փոստը որոշել է անցնել հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա
Royal Mail UK-ը հայտարարեց հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա անցնելու պլանների մասին ՝ ընկերության աճող կորուստների պատճառով: Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Financial Times-ը։
Նրա ներկայացուցչի խոսքով ՝ այս քայլը պայմանավորված է կապի աշխատողների արհմիության հետ կոնֆլիկտի պատճառով խորացող ֆինանսական ճգնաժամը կանխելու ցանկությամբ։ Այս առումով քննարկվում են այնպիսի ասպեկտներ, ինչպիսիք են ՝ վեց աշխատանքային օրվա փոխարեն «կրճատված հնգօրյա աշխատանքային շաբաթը», ինչպես նաև «նամակների առաքումից ծանրոցների ավելի շահավետ փոխադրման» աստիճանական անցում։
Royal Mail-ը, փորձագետների կարծիքով, «իր 506-ամյա պատմության ամենալուրջ ճգնաժամերից մեկն է ապրում»: Ընկերությունը նախկինում գրանցել էր 219 միլիոն ֆունտ ստերլինգ (մոտ 250 միլիոն դոլար) վնաս ՝ վերջին կիսամյակում աշխատակիցների գործադուլների պատճառով:
Ցուցարարների հիմնական պահանջը աշխատավարձերի բարձրացումն է ՝ վերջին 41 տարվա ռեկորդային գնաճի տեմպերին համապատասխան։ Ազգային վիճակագրության գրասենյակի տվյալներով ՝ Միացյալ Թագավորությունում տարեկան կտրվածքով գնաճը կազմում է 11,1%։ Այնուամենայնիվ, փոստային տնօրինությունն ասաց, որ հետագա գործադուլները կհանգեցնեն ավելի շատ աշխատատեղերի կրճատման: