Ամերիկյան թուղթ արտադրող SvetoCopy ընկերությունը վաճառել է իր ռուսական ակտիվները 420 մլն դոլարով
Ամերիկյան Sylvamo Corporation ընկերությունը, որը SvetoCopy ապրանքանիշով գրասենյակային թուղթ է արտադրում, Ռուսաստանում իր ակտիվները վաճառել է տեղական ղեկավարությանը։ Գործարքը կազմել է 420 մլն դոլար,- ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ։ Ավելի քիչ միջնորդավճարներ և փոխակերպման ծախսեր ՝ Սիլվամոն ստացել է 390 միլիոն դոլար:
Ակտիվները գնել է վերջերս ստեղծված Pulp Invest ընկերությունը, որը պատկանում է JSC Silvamo Corporation Rus-ի գործադիր տնօրեն Թիմուր Գաբիդուլլինին:
«Մենք սկզբունքորեն որոշում ենք կայացրել լքել Ռուսաստանը և կարծում ենք, որ Pulp Invest-ը լավագույն տարբերակն է մեր ռուս գործընկերների և ակտիվների համար», — ասել է Sylvamo-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Ժան-Միշել Ռիբիերասը: Նրա խոսքով ՝ ամերիկյան ընկերության ստացած գործարքից 325 մլն դոլարը կուղղվի պարտքերի մարմանը։
Sylvamo-ն իր բոլոր ռուսական ստորաբաժանումները վաճառելու որոշման մասին հայտարարեց մայիսին: Silvamo Corporation Rus-ին է պատկանում Սվետոգորսկի Ցելյուլոզա և Թուղթ Համալիրը: Այն տարեկան արտադրում է 720 հազար տոննա ցելյուլոզ, թուղթ և ստվարաթուղթ։ Անցյալ տարի Ռուսաստանին բաժին է ընկել Sylvamo Corporation-ի ընդհանուր հասույթի 15%-ը: