Հնդկական շուկան 2022 թվականի լավագույն արդյունքներից մեկն է․ Bloomberg
2022 թվականի վերջին Հնդկաստանի ֆոնդային շուկան ցույց կտա լավագույն արդյունքներից մեկը աշխարհի խոշորագույն ֆոնդային շուկաների շարքում։ Ավելի բարձր աճ կցուցաբերեն միայն Սինգապուրի և Ինդոնեզիայի շուկաները,- գրում է Bloomberg-ը։ Տարեսկզբից S&P BSE Sensex ինդեքսը, որը հետևում է Բոմբեյի ֆոնդային բորսայում (BSE) հնդկական 30 խոշորագույն ընկերությունների գործունեությանը, աճել է գրեթե 4%-ով։ Համեմատության համար նշենք, որ MSCI All Country World Index-ը նույն ժամանակահատվածում կորցրել է մոտ 20%:
Մինչ արևմտյան շուկաները անկում էին ապրում տոկոսադրույքների աճի և ռեցեսիայի վախի հետևանքով, հնդկական շուկան, ի տարբերություն, ռեկորդային մակարդակի հասավ: Միլիարդատեր Գաուտամ Ադանիի հետ կապված ընկերություններն այս տարի առաջատար են եղել, որոնցից ոմանք մեկ տարվա ընթացքում ավելի քան կրկնապատկվել են գներով: Վարկերի նկատմամբ պահանջարկի կտրուկ վերականգնման հետևանքով ուժեղ դինամիկան ցույց տվեց նաև բանկերի բաժնետոմսերը։