Պեսկով. Ռուսաստանը ոսկի կվաճառի ավելի օրինական տնտեսական ռեժիմ ունեցող երկրներին
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ ռուսական ոսկին կվաճառվի այն երկրներին, որտեղ այն պահանջարկ ունի։ Այսպես է նա մեկնաբանել է G7 երկրների ծրագրերը ՝ արգելք դնել ռուսական ոսկու ներկրման վրա։
«Թանկարժեք մետաղների շուկան համաշխարհային է, այն բավականին մեծ է, ծավալուն և շատ բազմազան։ Ինչպես մյուս ապրանքների դեպքում, իհարկե, եթե մի շուկան կորցնում է իր գրավչությունը ոչ լեգիտիմ որոշումների պատճառով, ապա վերակողմնորոշում է տեղի ունենում, որտեղ այդ ապրանքներն ավելի մեծ պահանջարկ ունեն և որտեղ կան ավելի հարմարավետ և լեգիտիմ տնտեսական ռեժիմներ»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Նախօրեին նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ G7 երկրները ՝ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան, կհայտարարեն ռուսական ոսկու ներմուծման արգելքի մասին։ Ենթադրվում է, որ նման միջոց կկիրառվի արդյունահանված կամ զտված ոսկու նկատմամբ։ Ընդ որում, պատժամիջոցները չեն ազդի նախկինում ձեռք բերված ռուսական թանկարժեք մետաղի վրա