РБК. Ռուսաստանից ԱՄՆ ապրանքների ներմուծումը նվազագույնի է հասել
Ռուսական ապրանքների ներմուծումն ԱՄՆ 2004 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակի է հասել պատժամիջոցների արդյունքում։ Այս մասին հայտնում է РБК-ն ՝ հղում անելով ԱՄՆ Մարդահամարի բյուրոյի (Census Bureau) տվյալներին։
Rosstat-ի ամերիկյան տվյալների համաձայն ՝ 2022 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ից Ռուսաստան ապրանքների արտահանումը նվազել է մինչև նոր ռեկորդային նվազագույն ՝ 58 մլն դոլար, Ռուսաստանից ԱՄՆ ներմուծումը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 1,7 անգամ ՝ մինչև 661 մլն դոլար։ Երկու երկրներ հունիսին կազմել են 3 մլրդ դոլար ՝ չորս անգամ պակաս, քան նախորդ տարվա միջին ամսական շրջանառությունը։
Մարդահամարի բյուրոյի տվյալներով ՝ ԱՄՆ ներմուծումը Ռուսաստանից հունիսին ամենացածրն էր 2004 թվականի փետրվարից ի վեր (այն ժամանակ ՝ 653 միլիոն դոլար), երբ ԱՄՆ-ն արգելափակեց Ռուսաստանից նավթի և նավթամթերքի ներմուծումը, որը կազմում էր ներմուծման, ծովամթերքի և ադամանդի մոտ 60%-ը:
Բյուրոն նշել է, որ ԱՄՆ-ից Ռուսաստան արտահանումը հունիսին նվազել է մինչև 58 մլն դոլար, ինչը 19 մլն դոլարով պակաս է մայիսի համեմատ։ Ամերիկյան դեղագործական արտադրանքի մատակարարումները Ռուսաստան կրկնակի կրճատվել են ՝ հասնելով 13 միլիոն դոլարի։
Մարդահամարի բյուրոն հայտնում է նաև, որ Ռուսաստանից ծովամթերքի առաքումները մայիսին 347,9 միլիոն դոլարից նվազել են մինչև 76,6 միլիոն դոլար ՝ հունիսին: Հանքային պարարտանյութերի ներմուծումը մայիսի 135,5 մլն դոլարից հունիսին նվազել է մինչև 88,8 մլն դոլար։ Միաժամանակ զգալիորեն նվազել է ռուսական միջուկային վառելիքի ներմուծումը ԱՄՆ։ Հունիսին այն նվազել է մինչև 3 միլիոն դոլարից պակաս, մինչդեռ մայիսին այն գրեթե 114 միլիոն դոլար էր։