Handelsblatt. Գերմանիան և Ֆրանսիան աջակցել են գազի գնման միասնական հարթակի ստեղծմանը
Գերմանիան և Ֆրանսիան կոչ են արել խթանել գազի գնման միասնական եվրոպական հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությունը։ Այս մասին գրում է Handelsblatt-ը ՝ հղում անելով Բրյուսելում Եվրամիության (ԵՄ) էներգետիկայի նախարարների խորհրդի համար երկրների դիրքորոշումը ուրվագծող համատեղ փաստաթղթին։
«Մենք պետք է միավորենք ուժերը ՝ Եվրոպայի համար գներն իջեցնելու համար։ Մենք կոչ ենք անում ուժեղացնել ԵՄ էներգետիկ պլատֆորմը ՝ որպես ԵՄ սակարկությունների ուժը բարձրացնելու միջոց: Ըստ հրապարակման ՝ տարածաշրջանում մի քանի ամիս է քննարկվում է միասնական եվրոպական հարթակի ստեղծման գաղափարը։ Եվրահանձնաժողովի կարծիքով ՝ նման հարթակի ստեղծումը կօգնի պահպանել վառելիքի գները:
Բացի այդ, տարբեր երկրներում գազի գնումները գտնվում են կամ մասնավոր, կամ պետական ​​ընկերությունների ձեռքում։ Սրա պատճառով ԵՄ երկրները մրցում են միմյանց հետ։ Փաստաթղթում ասվում է, որ Գերմանիան և Ֆրանսիան նույնպես կողմ են ֆինանսական աջակցությանը առավել տուժած ընկերություններին, մասնավորապես ՝ էներգատար ձեռնարկություններին։