Հայաստանի բանկերի միության նախագահը՝ «Ամերիաբանկի» վաճառքի եւ HSBC—ի՝ ՀՀ շուկայից դուրս գալու մասին
Bank of Georgia Group-ը ցուցակված է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում, ընդ որում՝ պրեմիում դասի ցուցակված ընկերությունների շարքում է, որի բաժնետերերը ֆինանսական շուկայում հայտնի կազմակերպություններ են։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը՝ մեկնաբանելով տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ վրացական Bank of Georgia-ն ձեռք է բերում «Ամերիաբանկի» բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը։
Ազատյանի խոսքով՝ միջազգային բորսաների պահանջներով ցուցակված ընկերությունները պարտավոր են բոլոր կարեւոր գործարքները հրապարակել, դրանք շատ հրապարակային եւ բաց են․ «Այստեղ ոչ մի փակ կամ մութ բան չկա։ Մենք պետք է սպասենք այս ոլորտի պատասխանատուների որոշմանը»։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահը մանրամասնեց՝ ընդհանրապես բանկային գործունեության կարգավորումներով՝ բանկային գաղտնիքի, տեղեկատվության փոխանակումը հստակ է սահմանված, եւ որեւէ բանկ, անկախ նրանից, թե քանի բաժնետեր ունի, կամ բաց բաժնետիրական ընկերություն է, ցուցակված է բորսայում, թե ոչ, բաժնետերերի իրավունքները շատ հստակ են՝ տեղեկատվություն ստանալ կամ փոխանցելն արգելված է, խոսքը հաճախորդների տվյալների մասին է։