«Գազպրոմ Նեֆթ»-ը դատի է տվել Shell ընկերությանը
«Գազպրոմ Նեֆթ»-ը հայց է ներկայացրել Shell-ի դեմ։ Հայցվորը պահանջում է բրիտանական ընկերության ՝ հոլանդական Salym Petroleum Development (SPD) հետ համատեղ ձեռնարկությունը փոխանցել Ռուսաստանի իրավասությանը,- գրում է Коммерсант-ը ՝ վկայակոչելով Մոսկվայի մարզի արբիտրաժային դատարանի տվյալները։ Shell-ին դատի է տվել Գազպրոմ Նեֆտի GPN-Salym Projects ընկերությունը։ Համաձայն պահանջի ՝ համատեղ ձեռնարկությունը (ՀՁ) պետք է վերանվանվի «Սալիմ Դիվելփմենթ» ՍՊԸ, իսկ օտարերկրյա ներդրողի կորպորատիվ իրավունքները կասեցվեն։
Ռուսական ընկերությունը պնդում է SPD-ում 50% բաժնետոմսերի սեփականատեր Shell Salym Development-ի իրավունքները սահմանափակել մինչև 2024 թվականը։ Խոսքը բաժնետերերի ժողովում ձայնի իրավունքի, բաժնետոմսի փաստացի արժեքով (ըստ վերջին հաշվետվության տվյալների) մարման պահանջների մասին է կանոնադրական կապիտալում բաժնետոմսերի պատվերով: «Գազպրոմ Նեֆտ»-ը բացատրում է, որ հայցի ներկայացումը պայմանավորված է «Շել Սալիմի կողմից, որը կապված է ոչ բարեկամ օտարերկրյա պետության հետ, գործողությունների, որոնք խոչընդոտում են SPD-ի գործունեությունը Ռուսաստանում»: Ընկերությունը վկայակոչում է այդ գործողություններին Shell-ի հրապարակային հայտարարությունը Ռուսաստանում աշխատանքի դադարեցման, Shell Trading-ի կողմից նավթի վաճառքի սահմանափակման, մայիսին «Shell Salym»-ի ուղղությամբ առաքված նավթի չվճարման մասին (միևնույն ժամանակ. մայիսից «Գազպրոմ Նեֆթ»-ը ենթարկվում է ԵՄ պատժամիջոցների): Պատճառներից մեկը նաև բրիտանական ընկերության կողմից երկրորդ բաժնետեր GPN-Salym Projects-ին և այլ ռուսական իրավաբանական անձանց նավթ վաճառելու խոչընդոտումն էր։
Հուլիսի 26-ին ՝ «Գազպրոմ Նեֆտ»-ի կառույցի հայցը վարույթ ընդունելուց մեկ օր անց, դատարանը բավարարեց ռուսական ընկերության հայցերի մի մասը։ Մասնավորապես, Shell Salym-ին արգելվում է գործ ունենալ SPD-ի բաժնետոմսերի, ինչպես նաև ընկերությունից դուրս գալու գործողությունների հետ։ Բացի այդ, կառույցը չի կարող խզել պայմանագրերը SPD-ի հետ։ Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվեց օգոստոսի 22-ին։