Fitch-ը Ուկրաինայի երկարաժամկետ վարկանիշն իջեցրել է մինչև «C» մակարդակ
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը իջեցրել է Ուկրաինայի երկարաժամկետ արտարժույթի դեֆոլտի վարկանիշը CCC-ից մինչև C,- հայտնում է գործակալությունը։
Ինչպես հայտնում է Fitch-ը, Ուկրաինայի ՝ արտաքին պարտքի վճարումը երկու տարով հետաձգելու խնդրանքով, երկրում սկսվել է դեֆոլտի նման գործընթաց։ Բացի այդ, գործակալությունը ակնկալում է, որ Ուկրաինան կպահանջի ավելի լայն առևտրային պարտքի վերակառուցում, սակայն այդ գործընթացի ժամկետները մնում են անորոշ: Այս իրավիճակը վկայում է Ռուսաստանի հետ ձգձգվող հակամարտության պատճառով Ուկրաինայի մակրոֆինանսական դիրքի, պետական ​​և արտաքին ֆինանսների լուրջ ցնցման մասին։
Հուլիսի 20-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը որոշում է ընդունել արտաքին պարտքերի վճարումը երկու տարով հետաձգելու մասին։ Որպեսզի որոշումն ուժի մեջ մտնի, Կիևը պետք է վարկատուների հետ համաձայնեցնի նոր պայմաններ։ Ուկրաինայի վարկատուների միջազգային խումբը, որը ներառում է Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Կանադան, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Ճապոնիան, սատարել է Կիևի խնդրանքը ՝ պարտքի սպասարկումը հետաձգել օգոստոսի 1-ից մինչև 2023 թվականի վերջ և պարտատոմսատերերին առաջարկել է համաձայնել այս խնդրանքին։
Bloomberg-ի գնահատականներով ՝ Ուկրաինան սեպտեմբերի 1-ին պետք է վճարի շուրջ 1,4 միլիարդ դոլարի արտաքին պարտք ՝ ներառյալ տոկոսները, քանի որ երկրի իշխանությունները փորձում են ուղիներ գտնել պարտավորությունները կատարելու համար։
Աղբյուրները, ովքեր ցանկացել են անհայտ մնալ, ասել են, որ Կիևը կարող է վարկատուներին առաջարկել վերաթողարկել պարտքը։ Մյուս տարբերակն այն է, որ Կիևն արևմուտքին հնարավորություն ընձեռի օգտագործել ռուսական սառեցված ոսկեարժութային պահուստները։ Սակայն վերջին տարբերակը վիճելի է իրավական տեսանկյունից։