Պուտինի գործողությունները օգնեցին խուսափել պատժամիջոցների պայմաններում ռուսական տնտեսության զգալի անկումից. Bloomberg
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործողությունները օգնեցին խուսափել պատժամիջոցների պայմաններում ռուսական տնտեսության զգալի անկումից,- գրում է Bloomberg-ը։ Գործակալության տվյալներով ՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը տապալելու վերաբերյալ արևմտյան երկրների կողմից խոստացված սպառնալիքները, ամենայն հավանականությամբ, չեն իրականացվի։ Դրա անկումը կարող է ավելի թույլ լինել, քան կանխատեսում էին շատ վերլուծաբաններ: Արևմտյան շատ պատժամիջոցներ վերածվեցին խնդիրների հենց արևմտյան երկրների համար և հանգեցրին գնաճի, սննդամթերքի և վառելիքի գների աճին։ Մոսկվան իր հերթին ուշագրավ դիմացկունություն է ցուցաբերել պատժամիջոցների նկատմամբ։
Հրատարակության համաձայն ՝ պատժամիջոցների ազդեցությունը հնարավոր է եղել հարթեցնել նավթի բարձր գնի պատճառով։
«Մոսկվան կարողացավ խուսափել զանգվածային ռեցեսիայից ՝ շնորհիվ ռուբլու կայունացմանն ուղղված միջոցառումների և արտահանման զգալի եկամուտների»,- գրում է Bloomberg-ը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն իր դաշնակիցների հետ քննարկում են ռուսական նավթի առավելագույն գինը ՝ 40-ից 60 դոլար մակարդակում։