Անցնող շաբաթվա այլ կարևոր իրադարձությունները ֆինանսական շուկաների համար
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգն (ԴՊՀ) անփոփոխ է թողել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 5.25%-5.5%: ԴՊՀ-ի նախագահ Ջերոմ Փաուելը հայտարարել է, որ տոկոսադրույքների կրճատումը հավանաբար տեղի կունենա սեպտեմբերին։
Անգլիայի բանկը նվազեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 5%։ Սա տոկոսադրույքների առաջին կրճատումն էր Covid 19 համավարակի տարածումից ի վեր։
ԱՄՆ աշխատանքի դեպարտամենտի զեկույցի համաձայն հուլիսին երկրում աշխատատեղերի թիվն ավելացել է 114,000-ով, իսկ գործազրկության մակարդակը 4.1%-ից բարձրացել է մինչև 4.3%:
Ճապոնիայի բանկը 2008թ.-ից ի վեր առաջին անգամ բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 0 — 0.2% միջակայքից հասցնելով մինչև 0.25%:
Nvidia-ի բաժնետոմսերի գինը չորեքշաթբի օրը բարձրացել է 13%-ով՝ ընկերության շուկայական արժեքն ավելացնելով 330 միլիարդ դոլարով՝ գրանցելով շուկայական արժեքի մեկօրյա աճի առավելագույն ցուցանիշը։