Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել է ռեկորդային մակարդակի․ РИА Новости
2022 թվականին Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճը ռեկորդային էր. այն գնահատվում է 29,3%,- հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Չինաստանի գլխավոր մաքսային վարչության տվյալներին։
Այսպիսով, ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 190,271 մլրդ դոլար։ Հաշվետու ժամանակահատվածում երկրին հաջողվել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածք ներմուծել 76,122 մլրդ դոլարի արտադրանք, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 12,8%-ով։ Գործակալությունը հայտնում է նաև Ռուսաստանից Չինաստան առաքումների աճի մասին ՝ 43,4%-ով ՝ մինչև 114,149 մլրդ դոլար։Նշվում է, որ Ռուսաստանն առաջատարն է ընդհանուր առևտրի և Չինաստան արտահանման աճի տեմպերով։ Զեկույցում կան նաև այլ երկրների վերաբերյալ տվյալներ, սակայն նրանք այս հարցում զիջել են Ռուսաստանին։ 2021 թվականին Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճը գնահատվել է 35,8 տոկոս։
Ավելի վաղ ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայությունը (FCS) հայտնել էր, որ մայիսի սկզբին ծրագրի մեկնարկից ի վեր Ռուսաստան ապրանքների զուգահեռ ներմուծման ծավալը կազմել է ավելի քան 20 մլրդ դոլար, նշվել է, որ ընդհանուր առմամբ ՝ 2,4 մլն տոննա ապրանք է ներմուծվել։ Խոսքը գնում էր մեքենաների, հաստոցների, սարքավորումների, ինչպես նաև թեթև արդյունաբերության ապրանքների մասին։