«Գազպրոմը» և չինական CNPC-ն տեխնիկական պայմանագիր են ստորագրել «Հեռավոր Արևելք» մատակարարման երթուղու վերաբերյալ
«Գազպրոմը» և չինական CNPC ընկերությունը SPIEF-ում տեխնիկական պայմանագիր են ստորագրել Ռուսաստանից Չինաստան գազի մատակարարման «Հեռավոր Արևելք» երթուղու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
«Փաստաթուղթը պարունակում է գազատարի միջսահմանային հատվածի հիմնական տեխնիկական պարամետրերը, ներառյալ Ուսուրի սահմանային գետի ստորջրյա հատումը, ինչպես նաև մատակարարման համար նախատեսված գազի ֆիզիկական և քիմիական պարամետրերը», — ասվում է զեկույցում։
Համաձայնագրի ստորագրումը տեղի է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի (SPIEF) շրջանակներում ՝ տեսակոնֆերանսի միջոցով։
«Գազպրոմի» խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերն ավելի վաղ ասել էր, որ ընկերությունն ամեն օր ապրում է «ձմեռը գալիս է» ռեժիմով։ Նրա կանխատեսումների համաձայն ՝ հեղուկ գազի պահանջարկը Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի շուկաներում զգալիորեն կաճի։
Մինչ այս, ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել էր, որ «Գազպրոմի» եվրոպացի հաճախորդների մեծ մասն անցել է գազի դիմաց ռուբլով վճարելուն ՝ համաձայն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՝ մարտի վերջին ստորագրված ոչ բարեկամ երկրների հետ գազի առևտրի մասին հրամանագրի (այս ցանկում ներառված են ԵՄ բոլոր երկրները), պարտավորեցնելով այդ պետություններին էներգետիկ ռեսուրսների համար վճարել ռուբլով։