Ռուսաստանում Nissan-ի ակտիվները փոխանցվել են պետությանը. «Интерфакс»
Նյմ 24, 2022 13:47
Ճապոնական Nissan ընկերության Սանկտ Պետերբուրգի ավտոմոբիլային գործարանը դարձել է պետության սեփականությունը։ Interfax-ի փոխանցմամբ ՝ FSUE NAMI-ն դարձել է Nissan Manufacturing Rus LLC-ի կանոնադրական կապիտալի 100 տոկոսի սեփականատերը։
Կոնցեռնը մարտին դադարեցրել է աշխատանքը Ռուսաստանում։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Nissan-ի գործադիր կոմիտեն հավանություն է տվել իր ռուսական ակտիվների վաճառքին Ռուսաստանի Դաշնության Nissan Manufacturing Rus-ին՝ ի դեմս նախարարության FSUE NAMI-ի: Նշվել է, որ ակտիվները պետական ​​սեփականությանն անցնելուց հետո Nissan-ի ռուսական ստորաբաժանման աշխատակիցները մեկ տարի կպահպանեն իրենց աշխատանքը։
Ինչպես հաղորդում է «Վեդոմոստին» ՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, կոնցեռնի նախկին գործարանը Սանկտ Պետերբուրգում կսկսի չինական մեքենաների արտադրությունը։ Ռուսական իշխանությունները պատրաստվում են KamAZ-ի միջոցով ներգրավել չինական FAW ավտոարտադրողին, սակայն պլանը վերջնական չէ։
Նոյեմբերի սկզբին հաղորդվեց, որ կոնցեռնը 2022 ֆինանսական տարվա երկրորդ եռամսյակում դուրս է գրել 24,1 միլիարդ իեն ​​(164,5 միլիոն դոլար) ՝ Ռուսաստանից հեռանալու պատճառով։ Այս կորուստների ֆոնին խմբի զուտ շահույթը 2021 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ նվազել է 68 տոկոսով ՝ հասնելով 17,4 մլրդ իենի (118,5 մլն դոլարի)։