S&P-ն բարձրացրել է Ուկրաինայի արտարժույթի երկարաժամկետ վարկանիշը
S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Ուկրաինայի արտարժույթի երկարաժամկետ վարկանիշը SD-ից (ընտրովի դեֆոլտ) մինչև CCC+,- հայտնում է РИА Новости-ն։
Դա պայմանավորված է նրանով, որ ուկրաինական եվրոբոնդերի սեփականատերերը համաձայնել են երկրի արտաքին պարտքի վերակառուցմանը։ Վերլուծաբաններն ասում են, որ դա կարող է ավարտին հասցնել պարտքի անհանգիստ սվոպը և վերացնել սահմանափակ դեֆոլտը:
Մինչ այս, Fitch Ratings և S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունները այնքան էլ լավատես չէին և իջեցրին Ուկրաինայի արտարժույթի վարկանիշները համապատասխանաբար «RD» (սահմանափակ դեֆոլտի) և «SD»: Նրանք Կիևի պարտքի վերակառուցումը դեֆոլտ են համարել։ Այնուհետև S&P-ն իջեցրեց Ուկրաինայի արտարժույթի վարկանիշը «CC/C»-ից մինչև «SD/SD» (ընտրովի դեֆոլտ):
Օգոստոսի 15-ին ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ ուկրաինական իշխանությունները չեն կարող կատարել իրենց քաղաքացիների հանդեպ իրենց պարտավորությունները առանց ԱՄՆ-ի և Եվրամիության։ Նրա խոսքով ՝ Ուկրաինայի բյուջեն գոյանում է հարկերից ընդամենը 40%-ով։