Մարդկանց 1%-ը տնօրինում է աշխարհի հարստության կեսը. ինչ են ասում Օքսֆամի նոր տվյալները
Օքսֆամի վերջին զեկույցը, որը վերնագրված է «Վերցնողներ, ոչ թե ստեղծողներ», ներկայացնում է գլոբալ տնտեսական անհավասարության սրացումը: Զեկույցը հրապարակվել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի նախօրեին Դավոսում և ընդգծում է, որ աշխարհի ամենահարուստ 1%-ը տնօրինում է գլոբալ հարստության 45%-ը, մինչդեռ մարդկության 44%-ը ապրում է օրական 6.85 դոլարից պակաս եկամուտով:
Միլիարդատերերի հարստության արագ աճ
2024 թվականին միլիարդատերերի հարստությունն աճել է 2 տրիլիոն դոլարով՝ երեք անգամ ավելի արագ, քան նախորդ տարի: Այս տարի գրանցվել է 204 նոր միլիարդատեր, իսկ աշխարհի 10 ամենահարուստ միլիարդատերերի հարստությունն օրական միջինը 100 միլիոն դոլարով ավելացել է վերջին տասնամյակում:
Կանանց ծանրաբեռնվածությունն ու տնտեսական անհավասարությունը
Զեկույցում նշվում է, որ յուրաքանչյուր տասներորդ կին ապրում է ծայրահեղ աղքատության մեջ՝ օրական 2.15 դոլարից պակաս եկամուտով: Միևնույն ժամանակ, կանայք օրական 12.5 միլիարդ ժամ անվճար աշխատանք են կատարում, ինչը համաշխարհային տնտեսությանը բերում է մոտ 10.8 տրիլիոն դոլարի հավելյալ արժեք:
Տնտեսական անհավասարության արմատները
Օքսֆամի գործադիր տնօրեն Ամիտաբ Բեհարը կոչ է արել արթնանալ և տեսնել, որ հարստության անհավասար բաշխումը ճնշում է հասարակ մարդկանց: Քննադատվում է նաև ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ հարկային նվազեցումները և վերահսկողության թուլացումը, որոնք համարվում են անհավասարության աճի խթան:
Հավասարության պահանջը
Դավոսի գագաթնաժողովի նախօրեին ցուցարարները «Հարկեր հարուստներին» և «Այրե՛ք համակարգը» պաստառներով դուրս էին եկել՝ պահանջելով քայլեր ձեռնարկել տնտեսական անհավասարության և գլոբալ խնդիրների լուծման ուղղությամբ: