Վիքիպեդիայի հիմնադիր Ջիմի Ուելսն Ավստրալիայում սոցիալական մեդիայի արգելքն անվանել է «կատարյալ ձախողում» և «խայտառակություն»՝ նշելով, որ այն երեխաներին սովորեցնում է հանդուրժել տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից իրականացվող համատարած վերահսկողությունը։
Առցանց հանրագիտարանը, որը կարող է խմբագրել յուրաքանչյուրը, ստեղծվել է դեռևս 2001 թվականին՝ նախքան սոցիալական մեդիայի դարաշրջանը։ Սակայն Guardian Australia-ին տված հարցազրույցում Ուելսն ասել է, որ սոցցանցերի ներկայիս արատներից շատերը գոյություն են ունեցել նաև համացանցի վաղ շրջանում։
«Նախքան սոցցանցերը և Վիքիպեդիան կար Usenet-ը, որը նման էր հսկայական, չվերահսկվող հաղորդագրությունների տախտակի»,— նշել է նա։ — «Այն անասելի թունավոր միջավայր էր. մշտական վիրավորանքներ, անձնական հարձակումներ և ընդհանուր գարշելի մթնոլորտ։ Մարդիկ ալգորիթմների կարիք չունեն միմյանց նկատմամբ չար լինելու համար. մենք դա ինքնուրույն էլ ենք հիանալի անում։ Այնպես որ, պետք չէ անցյալին վարդագույն ակնոցներով նայել»։
Ուելսը մայիսին այցելելու է Ավստրալիա՝ մասնակցելու գրական փառատոնների և ներկայացնելու իր նոր գիրքը՝ «Վստահության յոթ կանոնը» (Seven Rules of Trust)։ Գրքում նա քննարկում է, թե ինչպես կարելի է Վիքիպեդիայի խմբագիրների միջև գործող վստահության մոդելը կիրառել ժամանակակից քաղաքական բևեռացված քննարկումներում։ Այդ յոթ կանոնները ներառում են թափանցիկությունը, երկխոսությունն անհատական մակարդակի վրա պահելը և քաղաքավարությունը։
Ըստ Ուելսի՝ Վիքիպեդիայի համայնքի հիմնարար կանոնն անձնական հարձակումների բացառումն է։ «Եթե դուք հարձակվում եք դիմացինի վրա, դա Վիքիպեդիայի աշխարհում խիստ բացասական է ընկալվում։ Սա էականորեն տարբերվում է սանձարձակ սոցցանցերից, որտեղ, եթե կորցնում եք ինքնատիրապետումն ու հարձակվում մեկի վրա, ալգորիթմը նկատում է ակտիվության աճը, սկսում է տարածել ձեր գրառումը, և դուք ավելի շատ հետևորդներ եք հավաքում»։
Ուելսը սոցիալական մեդիայի ներկայիս վիճակը նկարագրում է որպես մի համակարգ, որտեղ օգտատերերը «ընդամենը ճորտեր են տիրոջ կալվածքում»։ Այնտեղ կանոնները սահմանվում են վերևից և գործադրվում հարթակների կողմից վարձված «անանուն ու անդեմ մոդերատորների» կողմից։ «Մինչդեռ Վիքիպեդիայում ամեն ինչ հենց համայնքի ձեռքում է»։
Չնայած սոցցանցերի հասցեին հնչեցրած քննադատությանը, Ուելսը դեմ է Ավստրալիայի կառավարության որոշմանը՝ արգելել մինչև 16 տարեկանների մուտքն այնպիսի հարթակներ, ինչպիսիք են X-ը, Facebook-ը, Instagram-ը և TikTok-ը։
«Ես կարծում եմ, որ սա կատարյալ ձախողում է և խայտառակություն»,— ասել է նա։ — «Երբ մեզանից՝ չափահասներիցս, պահանջում են հաստատել մեր տարիքը՝ տրամադրելով անձնական տվյալներ... սա պարզապես խենթություն է և խիստ վտանգավոր»։
Նա օրինակ է բերել Roblox խաղային հարթակի վերջին փոփոխությունները, որտեղ կիրառվում է դեմքի միջոցով տարիքի հաստատման համակարգ։ Օգտատերերը, որոնց մեջ կարող են լինել նույնիսկ հնգամյա երեխաներ, բաժանվում են տարիքային խմբերի և կարող են շփվել միայն իրենց հասակակիցների հետ։ Սա նպատակ ունի նվազեցնել մեծահասակների կողմից երեխաներին թիրախավորելու ռիսկերը։ Սակայն Ուելսի պնդմամբ՝ երեխաներին վարժեցնելը, որ նրանք միացնեն իրենց տեսախցիկները հարթակի առաջին իսկ պահանջով, վտանգավոր է։
«Դուք երեխաներին ստիպում եք դրսևորել խիստ անպաշտպան վարքագիծ»,— նշել է նա։ — «Կարծում եմ՝ երիտասարդների և սոցցանցերի շուրջ ստեղծվել է զանգվածային բարոյական խուճապ, որն իրականում անհիմն է»։
Ըստ Ուելսի՝ այս հարցը շատ ավելի խորն է և առնչվում է համացանցում երիտասարդների իրավունքներին։ «Այս արգելքի կողմնակիցներից շատերը սովորաբար դեմ են վերահսկողության պետությանը կամ «վերահսկողական կապիտալիզմին», սակայն ինձ թվում է՝ նրանք պարզապես հարցը մինչև վերջ չեն խորհել»։
Նա նաև նշել է, որ հաճախ է հանդիպում ծնողների, որոնք նույնիսկ տեղյակ չեն «ծնողական վերահսկողության» գործառույթների մասին։ Ըստ նրա՝ կառավարությունները պետք է կրթեն մեծահասակներին այդ հարցում։ «Թե՛ Android-ի, թե՛ Apple-ի սարքավորումներում դա շատ հեշտ է կարգավորել... ինչո՞ւ չունենք օրենք, որը կպարտադրի վաճառողներին հեռախոսները վաճառել երեխաների համար նախապես կարգավորված վիճակում»։
Արհեստական բանականությունը «աղետ չէ» Վիքիպեդիայի համար
Անդրադառնալով ChatGPT-ի, Claude-ի, Gemini-ի և Grok-ի նման չաթ-բոտերի հայտնվելուն՝ Ուելսն ասել է, որ Վիքիպեդիայի մարդկային թրաֆիկը նվազել է շուրջ 8%-ով։
«Սա աղետ չէ, բայց նկատելի ցուցանիշ է»,— ասել է նա։ Ըստ Ուելսի՝ այս կորուստը հիմնականում վերաբերում է այն օգտատերերին, որոնք պարզապես կարճ պատասխան էին փնտրում, այլ ոչ թե նրանց, ովքեր ցանկանում էին խորասուզվել կրթական նյութերի մեջ՝ կարդալով տասնյակ հոդվածներ ու հետևելով հղումներին։
Մյուս կողմից, արհեստական բանականության «քրոլերները» (տվյալներ հավաքող ծրագրերը), որոնք սկանավորում են էջերը տեղեկատվություն ստանալու համար, լուրջ ծանրաբեռնվածություն են ստեղծում Վիքիպեդիայի համար։ «Բոտերի թրաֆիկը շատ տարբերվում է մարդկայինից։ Երբ թագուհին մահացավ, միլիոնավոր մարդիկ եկան կարդալու այդ մեկ էջը. այն պահված էր համակարգի հիշողության մեջ (cache), և մենք այն արագ մատուցում էինք։ Դա գրեթե ոչինչ չէր նստում մեզ վրա»։
Իսկ ԱԲ բոտերը, որոնք փնտրում են ոչ այնքան հանրամատչելի էջեր, որոնք հիշողության մեջ պահված չեն, սպասարկման տեսանկյունից «անհամեմատ թանկ» են նստում հարթակի վրա։ Այդ պատճառով Վիքիպեդիան ԱԲ ընկերություններին ավելի ու ավելի վճռականորեն առաջարկում է օգտվել իր վճարովի ձեռնարկատիրական ծառայությունից՝ տվյալների բազային անմիջական հասանելիություն ստանալու համար։
Վիքիպեդիան թույլ չի տալիս արհեստական բանականությանը ուղղակիորեն խմբագրել հոդվածները, սակայն Ուելսն այն անօգուտ չի համարում խմբագիրների համար։ Այդուհանդերձ, նա ընդգծել է, որ երբ մարդիկ ԱԲ-ին հարցեր են տալիս որևէ թեմայի շուրջ, այն հաճախ սխալներ է թույլ տալիս։
«Դա հատկապես ակնառու է դառնում, երբ թեման ավելի քիչ հայտնի է. ԱԲ-ն այդ դեպքում պարզապես սկսում է հորինել։ Վիքիպեդիայի դեպքում այդպես չէ»,— ասել է նա։ — «Քիչ հայտնի թեմաները սովորաբար խորությամբ հետազոտված են լինում մեր «սուպեր գիտունիկների» կողմից»։

Jimmy Wales remembers a toxic internet even before social media and says AI is ‘not a disaster’ for the free – and freely edited - online encyclopaedia․
Wikipedia’s founder, Jimmy Wales, has branded the Australian social media ban an “unmitigated disaster” and an “embarrassment” that is teaching kids to accept surveillance from tech companies when they go online.
The online encyclopaedia that anyone can edit was born in a world before social media, in 2001. But Wales told Guardian Australia that many of the ills of social media existed even in the earlier stages of the internet.
“Before social media, before Wikipedia, there was Usenet, which was like a giant, unmoderated message board,” he said. “It was unbelievably toxic: flame wars constantly and personal attacks and just general horribleness. Humans don’t need algorithms to be mean to each other. We can do it on our own, so we shouldn’t be too rose-tinted about the past.”
Wales is visiting Australia in May for writers’ festivals promoting his book, Seven Rules of Trust, a look at how the model of trust between people who edit Wikipedia pages can be applied to political polarisation in modern discourse. The seven rules include being transparent, making discussion between two people personal and being courteous.
Wales said the core bedrock rule of the Wikipedia community is no personal attacks. “If you are attacking the other person, that’s really viewed negatively in the Wikipedia world,” he said. “It’s very different from a lot of free-wheeling social media, where if you fly off the handle and start attacking someone, the algorithm notices that you’re causing engagement and you get promoted and get more followers.”
Wales describes the current social media environment as one where users are “just serfs on the master’s estate” where rules are made from above, enforced by “anonymous, faceless moderators” who work for the platforms. “Whereas at Wikipedia, it’s all in the hands of the community.”
Despite his criticisms of social media – including the algorithms that are part of the Albanese government’s justification for banning under 16s from the platforms such as X, Facebook, Instagram and TikTok – Wales expressed his opposition to government policies, such as that in Australia, for keeping teens off social media.
“I think it’s an unmitigated disaster, and it’s an embarrassment,” he said. “When it comes with demands that we adults have to prove our age, ie identify ourselves with personally identifying information … this is madness and it’s really unsafe.”
He pointed to recent changes to gaming platform Roblox that has begun using facial age assurance for users, that then groups those users – who can be as young as five – into specific age demographic groups that can only interact with each other, which is intended to reduce the risk of adults grooming kids and other unsafe experiences on the platform.
He said teaching children to get used to turning on their cameras when prompted by a tech platform was not a good idea. “You’re pressuring really bad, unsafe behaviour on kids,” he said. “I think there’s a massive moral panic around young people and social media that is really unjustified.”
Wales said reflecting on the rights of young people online was a deeper societal issue. “Most of the people who are in favour of this sort of thing aren’t in favour of that surveillance state and surveillance capitalism,” he said. “I just think they haven’t really thought it through.”
He said he often comes across parents who are unaware that parental controls even exist and governments should instead be educating adults on parental controls for children’s phones. “It’s really easy to set up on both Android and Apple … why don’t we have regulation requiring retailers to sell phones pre-configured as child phones?”
AI ‘not a disaster’ for Wikipedia
Since the arrival of ChatGPT, Claude, Gemini and Grok – AI chatbots designed to answer user queries - Wales said Wikipedia had seen an 8% drop in human traffic.
“It’s not a disaster, but it seems meaningful,” he said. Wales said the loss was largely to low-engagement traffic – people who are looking for a quick answer to a question rather than a more in-depth experience where they are “reading a dozen articles and following links and going down an educational rabbit hole”.
On the other hand, AI crawlers scouring pages for information are “really hammering” Wikipedia. “Bot traffic is very different from human traffic,” he said. “When the Queen died, millions of people came to read that one page, so we had it cached in memory and we blasted it out. It costs very little.”
An AI bot that crawls obscure pages that aren’t held in memory, on the other hand, is “disproportionately expensive” to serve, he said. Instead, Wikipedia’s enterprise product, allowing AI companies direct access to its database for a fee – were being encouraged “more and more firmly”, he said.
Wikipedia does not allow AI to edit Wikipedia directly, but Wales doesn’t see AI as being useless for the site and its editors. But he noted when people use AI to answer questions on a topic, it frequently makes mistakes.
“That’s especially true the more obscure the topic, the more likely it is to just make random stuff up – that’s not the case for Wikipedia,” he said. “Obscure topics tend to be quite researched by super nerds.”