Կտրուկ շրջադարձ` թանկարժեք մետաղների շուկայում․ ինչու են ոսկին ու արծաթը էժանանում
Վերջին օրերին համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում նկատվում է լուրջ ցնցում․ ոսկու և արծաթի գները կտրուկ անկում են գրանցել՝ խախտելով վերջին շաբաթներին ձևավորված պատմական բարձր մակարդակները։ Այս գործընթացը արդեն բնորոշվում է որպես «մետաղների շուկայի մելթդաուն» և զգալի ազդեցություն է ունեցել նաև ֆոնդային բորսաների վրա։
Երկուշաբթի օրը ոսկու գինը նվազել է շուրջ 8%-ով՝ հասնելով մոտ 4,465 դոլարի մեկ ունցիայի համար։ Սա կտրուկ շրջադարձ է այն բանից հետո, երբ անցած շաբաթ ոսկին մոտեցել էր գրեթե 5,600 դոլարի՝ գրանցելով պատմական առավելագույններ։ Արծաթը ևս հայտնվել է ճնշման տակ․ դրա գինը նվազել է 7%-ով՝ ուրբաթ օրվա շուրջ 30% անկումից հետո։
Ինչ է անկման հիմքում
Վերջին շաբաթներին թանկարժեք մետաղների պահանջարկը աճել էր՝ որպես «ապահով ապաստարան»՝ աշխարհաքաղաքական լարվածության, ինչպես նաև ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (Ֆեդերալ ռեզերվ) անկախության շուրջ մտահոգությունների ֆոնին։ Սակայն իրավիճակը կտրուկ փոխվեց այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ պատրաստվում է Քևին Ուորշին առաջադրել Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահի պաշտոնում։
Նախատեսվում է, որ Քևին Ուորշը՝ Ֆեդ-ի նախկին կառավարիչ և ֆինանսական ոլորտում բարձր հեղինակություն ունեցող մասնագետ, կփոխարինի Ջերոմ Փաուելին, որի պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվում է մայիսին՝ Սենատի հաստատման դեպքում։ Թրամփը շեշտել է, որ Ուորշից չի պահանջել պարտավորվել տոկոսադրույքների կրճատմանը, ինչը շուկաների կողմից ընկալվել է որպես Դաշնային պահուստի հնարավոր ավելի անկախ ու կոշտ դիրքորոշման ազդակ։
Wealth Club բրոքերային ընկերության ներկայացուցիչ Սյուզանա Սթրիթերի խոսքով՝ մետաղների վաճառքի ալիքը պայմանավորված է շուկաների «թեթևացած շնչառությամբ»․ ներդրողները վստահ են, որ կենտրոնական բանկի ղեկին չի հայտնվի քաղաքականապես կողմնակալ գործիչ։
«Քևին Ուորշը ֆինանսական ոլորտի ծանրքաշային ֆիգուր է՝ մեծ փորձով Ֆեդ-ում, և նրան չեն դիտարկում որպես հեշտ ենթարկվող ղեկավար», - նշել է նա։
Pepperstone ընկերության ավագ ռազմավար Մայքլ Բրաունը տեղի ունեցածը բնութագրել է որպես «մետաղների շուկայում մելթդաուն»։ Արժեզրկվել են նաև արդյունաբերական մետաղները․ պլատինի գինը նվազել է 10%-ով, իսկ պղնձինը՝ մոտ 9%-ով։
Ալիքային ազդեցություն շուկաների վրա
Թանկարժեք մետաղների անկումը շուտով տարածվեց նաև ֆոնդային շուկաներում։ ԱՄՆ-ի S&P 500 և Nasdaq ինդեքսների ֆյուչերսները ցուցադրել են համապատասխանաբար 0.9% և 1.2% անկման սպասում։
Մեծ Բրիտանիայում FTSE 100 ինդեքսը նվազել է 0.4%-ով, իսկ հիմնական կորուստները գրանցել են թանկարժեք մետաղների հանքարդյունաբերական ընկերությունները՝ Endeavour Mining, Fresnillo և Antofagasta, որոնց բաժնետոմսերը նվազել են ավելի քան 5%-ով։ Եվրոպայում STOXX 600 համաեվրոպական ինդեքսը ևս նվազել է 0.4%-ով։
Էական անկում է արձանագրվել նաև կրիպտոշուկայում․ բիթքոյնի գինը շաբաթավերջին նվազել է շուրջ 9%-ով՝ իջնելով 76,000 դոլարից ներքև։ Այն այժմ մոտ 40%-ով ցածր է անցյալ տարվա 125,000 դոլար առավելագույն մակարդակից։
Նավթի շուկան ևս ճնշման տակ է հայտնվել․ Brent տեսակի նավթը էժանացել է շուրջ 5%-ով և վաճառվում է մոտ 64.8 դոլար մեկ բարելի դիմաց։ Ներդրողները հետևում են ԱՄՆ–Իրան հարաբերություններում լարվածության հնարավոր մեղմացման նշաններին։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ դոլարը որոշակիորեն ամրապնդվել է՝ բարձրանալով 0.16%-ով այլ արժույթների զամբյուղի նկատմամբ՝ հունվարի երկրորդ կեսի թուլացումից հետո։
Արդյո՞ք ոսկու աճը ավարտվել է
Չնայած վերջին օրերի կտրուկ անկմանը՝ վերլուծաբանները դեռևս չեն հրաժարվում ոսկու նկատմամբ դրական կանխատեսումներից։ Deutsche Bank-ի փորձագետները նշում են, որ սպասում են ոսկու գնի աճ՝ մինչև 6,000 դոլար մեկ ունցիայի համար՝ ընթացիկ տարվա ընթացքում։
Jefferies բրոքերային ընկերության ներկայացուցիչ Մոհիթ Կումարի կարծիքով՝ տեղի ունեցողը «գերբեռնված դիրքերի մաքրում» է։
«Ոսկին շուկայում ամենախիտ դիրքավորված ակտիվներից էր։ Անցած շաբաթ մեր ինդեքսներով դիրքավորումը մոտենում էր 8-ի՝ -10-ից 10 սանդղակով։ Վերջին երկու օրերի ընթացքում այն նվազել է մոտ 4-ի, ինչը վկայում է, որ շուկան մաքրվել է ավելի թույլ ներդրողներից», — նշել է նա։
Չնայած կարճաժամկետ շոկին՝ ոսկին տարեկան կտրվածքով դեռևս աճել է շուրջ 65%-ով, իսկ արծաթը՝ ավելի քան 120%-ով, ինչը ցույց է տալիս, որ երկարաժամկետ միտումները դեռևս ամբողջությամբ չեն փոխվել։
Մատակարարումից վճարում՝ 1 սքանավորմամբ․ IDDistributor
2026/03/13/ 12:54 -
Վրաստանից մեքենա գնելը կարող է թանկանալ․ինչ ազդեցություն կունենա նոր որոշումը՝ հայ վարորդների համար
2026/03/13/ 12:29 -
Հարվածներ՝ Դուբայի միջազգային ֆինանսական կենտրոնին
2026/03/13/ 12:26 -
Քննարկվել են հարկային վարչարարության թվային լուծումների ոլորտում փորձի փոխանակման հեռանկարները. հանդիպում ՊԵԿ-ում

Plunge in price of gold and silver rattles global stock markets
Trump’s pick of ‘respected central banker’ Kevin Warsh as Fed chair seen as catalyst for sell-off as investors sell safe haven assets
Gold and silver prices have plunged, as a “meltdown” in the metals market deepened and rattled stock exchanges around the world. Gold prices tumbled by 8% to $4,465 an ounce on Monday, ending a run of record highs that took it to nearly $5,600 just last week, before recovering some ground. Silver fell by 7%, after a 30% slump on Friday. Both metals had hit successive highs in recent weeks, as investors sought safe haven assets amid rising geopolitical tensions and fears around the independence of the US Federal Reserve.
Donald Trump triggered the sell-off on Friday, after he said he would nominate Kevin Warsh, a former Fed governor and respected central banker, to be the next chair of the Federal Reserve. Warsh will succeed Jerome Powell when his term ends in May, if confirmed by the Senate. Trump said on Friday that he had not asked Warsh to commit to rate cuts. Susannah Streeter, of the broker Wealth Club, said the metals sell-off reflected relief that a “Trump cheerleader” would not be installed at the central bank.
“Now financial industry heavyweight Kevin Warsh has been anointed as successor, with deep Fed experience, he’s not expected to be a pushover and that’s sparked this big reversal of safe-haven positions,” she said. Michael Brown, senior research strategist at Pepperstone, described Friday’s sell-off as a “meltdown in the metals space”.
The price of industrial metals, which had swept up in the metals rally, also dropped on Monday, with platinum and copper down 10% and 9%, respectively. The sell-off reverberated across global stock markets too. Futures tracking America’s S&P 500 and the Nasdaq pointed to a loss of 0.9% and 1.2%. In the UK, the blue-chip FTSE 100 index slipped by 0.4% in early trading, led by losses in precious metal miners Endeavour Mining, Fresnillo and Antofagasta, which all fell by more than 5% early on.
The pan-European STOXX 600 index slipped by 0.4%. Meanwhile, the price of bitcoin dropped by 9% over the weekend, falling below $76,000 and now down by about 40% from its peak of $125,000 last year. Oil prices fell by 5%, as investors watched signs of geopolitical tensions easing between the US and Iran. Brent crude traded at about $64.80 a barrel, down from highs of about $71 last week. The US dollar, which slumped in the second half of January, rose by 0.16% against a basket of rival currencies.
While gold and silver prices are falling sharply, analysts at Deutsche Bank said on Monday that they still expect the metal to hit $6,000 this year. Mohit Kumar, of the broker Jefferies, said the gold sell-off looked like “an unwind” of a “crowded” trade. “Gold was one of the most crowded positions with positioning reaching close to 8 [on a scale of -10 to 10] on our indices last week,” he said.
“Last two days’ move has taken the positioning to just above four. Still on the long side but much less crowded suggesting that the bulk of weaker hands have been cleaned out.”
Even with sharp falls in recent days, gold is still up by about 65% compared with this time last year, while silver is up by more than 120%.