IDBank-ը մասնակցեց ՀԲՄ մարզային համաժողովին՝ ներկայացնելով ՓՄՁ ոլորտի համար նորարար գործիքները
IDBank-ը Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում մասնակցեց Հայաստանի բանկերի միության նախաձեռնած «Լոռու մարզում բիզնեսի և բանկային համակարգի համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները» թեմայով մարզային համաժողովին։
Համաժողովի նպատակն էր ներկայացնել ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից իրականացվող բիզնեսի ֆինանսավորման գործիքները՝ ներառյալ պետական աջակցության և միջազգային ծրագրերի շրջանակում ձևավորված հնարավորությունները, ինչպես նաև քննարկել ֆինանսական հասանելիության ընդլայնման ուղիները։
IDBank-ն իր նորարար գործիքներով մշտապես փորձում է ավելի հեշտ դարձնել իր գործընկեր բիզնեսների ինչպես առաջին քայլերը, այնպես էլ հետագա զարգացումն ու գործունեությունը։
Բանկի նոր և բացառիկ ֆինանսական գործիքի՝ IDDistributor-ի մասին էլ պանելային քննարկման ընթացքում խոսեց IDBank-ի Առևտրային գործընկերների հետ հարաբերությունների վարչության ղեկավար Գրիգորի Յոլյանը՝ նշելով, որ այն միտված է հենց ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանն անկախ գտնվելու վայրից։ Այս գործիքի միջոցով ապահովվում է ֆինանսների հասանելիություն նույնիսկ հեռավոր մարզերում գտնվող տնտեսավարողներին և նրանց ու մատակարար կազմակերպությունների միջև ձևավորում առավել կայուն, անընդհատ հարաբերություններ։
Գործիքի միջոցով մատակարարման պահին կազմակերպության
առաքիչը
IDDistributor հավելվածում մուտքագրում է վճարման համար անհրաժեշտ տվյալները, ձևավորում QR-կոդ, իսկ առևտրային կետը IDBusiness Mobile հավելվածով սքանավորում է այն և կատարում վճարումը ինչպես իր կազմակերպության՝ IDBank-ի հաշիվներին առկա դրամական միջոցներից, այնպես էլ նորարարական Rocket Distributor վարկային սահմանաչափով:
«Սահմանաչափի միջոցով, օրինակ, խանութն ունենում է լրացուցիչ «գրպան», որտեղից կարողանում է վճարել մատակարարին, եթե այդ պահին ունեցած միջոցները չեն բավարարում։ Այդպիսով, խանութում անհրաժեշտ տեսականին չի պակասում, հաճախորդները որևէ ապրանքի բացակայության խնդիր չեն տեսնում և առևտրի շարունակականությունը չի խաթարվում», - ասաց Գրիգորի Յոլյանը։

IDBank took part in the regional conference “Opportunities and Prospects for Cooperation between Business and the Banking System in Lori Region,” held in Vanadzor and organized by the Union of Banks of Armenia.
The conference aimed to showcase the business financing tools provided by commercial banks in Armenia, including opportunities available through state support initiatives and international programs, as well as to explore ways to broaden access to financing.
Through its innovative solutions, IDBank consistently works to simplify both the early stages and the ongoing growth and operations of its partner businesses.
During the panel discussion, Grigory Yolyan, Head of the Trade Partner Relations Department at IDBank, introduced the Bank’s new and exclusive financial solution—IDDistributor—highlighting its role in supporting the development of the SME sector regardless of location. The tool allows entrepreneurs, including those in remote areas, to access financing and establish more stable and sustainable partnerships with supplier organizations.
At
the time of delivery, the supplier’s representative enters the required payment
details into the IDDistributor application and generates a QR code. The retail
outlet then scans the code using the IDBusiness Mobile application and
completes the payment either from available funds in its IDBank account or by
using the innovative Rocket Distributor credit limit.
“With this limit, a store effectively gains an additional ‘financial buffer,’ enabling it to pay suppliers even when available funds are insufficient. As a result, product availability is maintained, customers are not faced with shortages, and business continuity is preserved,” said Grigory Yolyan.