Եվրոպայում մորթու արդյունաբերությունը փլուզման եզրին է ՝ հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով․ «Известия»
Հլս 22, 2022 14:10
Եվրոպական մորթու արդյունաբերությունը կորցրել է իր առանցքային գնորդին ՝ ռուսականին, երկրի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների պատճառով, այժմ առաջատար արտադրողները ստիպված են փակել խանութները, իսկ արդյունաբերությունն ինքը շուտով կվերանա,- գրում է «Известия»-ն։ Հոդվածում ասվում է, որ մորթի արտադրողները, հատկապես եվրոպական հիմնական մորթու մատակարարները ՝ Դանիան և Նիդեռլանդները, նախկինում տուժել են համաճարակի հետ կապված ֆերմաներում միլիոնավոր ջրաքիսների ոչնչացման պատճառով։ Այժմ արդյունաբերությունը ենթարկվել է հակառուսական պատժամիջոցների, մասնավորապես ՝ Ռուսաստան մորթեղենի ներմուծման արգելքի։ Իսկ առաջին հարվածը հասել է Հունաստանին, որի համար գլխավորը ռուսական շուկան էր։
Այսպիսով, Կաստորիայում, ըստ «Իզվեստիա»-ի ՝ Հունաստանի մորթու դարավոր արդյունաբերության կենտրոնը, փակվում են բուտիկները։ Միևնույն ժամանակ, Եվրոպայի պահեստները խցանված են ապրանքներով, բայց արտադրողները սնանկանում են։
Մինչդեռ կենդանիների իրավունքների պաշտպանները տոնում են ՝ հուսալով, որ հակառուսական պատժամիջոցները կհանգեցնեն եվրոպական մորթի շուկայի փլուզմանը և կփոխեն պարադիգմը ՝ առաջատար նորաձևության տներից հետո անցնել այլընտրանքային մորթիների:
Ավելի վաղ Հունաստանի մորթու ֆեդերացիայի նախագահ Ապոստոլոս Ցուկասը հայտարարել էր, որ սահմանափակումների ներդրումից հետո Հունաստանը չի կարողանում նոր շուկա գտնել մուշտակների համար։