Չիկագոյի ապրանքային բորսայում ցորենի գներն աճել են 8%-ով ՝ գործարքից Ռուսաստանի դուրս գալուց հետո. Bloomberg
Ցորենի համաշխարհային գները Չիկագոյի ապրանքային բորսայում աճել են 7,7%-ով ՝ հասնելով 8,93 դոլարի ՝ մեկ բուշելի դիմաց (ԱՄՆ-ում ՝ գրեթե 35,24 լիտր),- ուշադրություն է հրավիրել Bloomberg-ը։ Գործակալությունը գրել է, որ արժեքը սկսել է աճել ՝ կապված այն բանի հետ, որ Մոսկվան հայտարարել է հացահատիկի գործարքի կասեցման մասին։
«Հացահատիկի արտահանման համաձայնագրի հնարավոր կորուստը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի հացահատիկի գների հետագա աճի վերանայմանը: Մյուս երկրները կլրացնեն դատարկության մի մասը, բայց ոչ ամբողջությամբ», — ասել է ավստրալական խորհրդատվական ընկերության ղեկավար և հիմնադիր Episode 3 Էնդրյու Ուայթլոուն:
Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Թուրքիան և ՄԱԿ-ը հուլիսի 22-ին հացահատիկի համաձայնագիր են ստորագրել։ Համաձայնագիրը նախատեսում էր ուկրաինական հացահատիկի, սննդամթերքի և պարարտանյութի արտահանում Սև ծովով երեք նավահանգիստներից, այդ թվում ՝ Օդեսայից։