Ուզբեկստանը գարնանը կսկսի ռուսական գազի ներկրումը. «Интерфакс»
Հնվ 26, 2023 12:57
Ուզբեկստանը ծրագրում է սկսել ռուսական գազի ներկրումը 2022 թվականի մարտի սկզբից։ Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են հանրապետության էներգետիկայի նախարարությունից։ Գերատեսչությունից հայտնեցին, որ ստեղծված աշխատանքային խումբն այժմ ուսումնասիրում է գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքների վիճակը։
Այս շաբաթ ՝ հունվարի 24-ին, աշխատանքային հանդիպում է կայացել «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի և Ուզբեկստանի էներգետիկայի նախարար Ժուրաբեկ Միրզամախմուդովի միջև։ Նրանք ստորագրել են գազի արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության ճանապարհային քարտեզ, որը նախատեսում է վառելիքի մատակարարում։
«Բանակցությունները և ընդունված ճանապարհային քարտեզն ուղղված են ներքին շուկա բնական գազ մատակարարելուն անհրաժեշտ ծավալներով ՝ ամբողջությամբ պահպանելով Ուզբեկստանի Հանրապետության գործող գազահաղորդման համակարգի սեփականությունը։ Այս դեպքում ոչ գազատրանսպորտային համակարգին, ոչ մեր ինքնիշխանությանը վտանգ չի սպառնում»,- հայտարարել են Ուզբեկստանի էներգետիկայի նախարարությունից։ Այս ձմռանը Ուզբեկստանը բախվեց լայնածավալ էներգետիկ ճգնաժամի ծայրահեղ ցուրտ եղանակին։ Իշխանությունների տվյալներով ՝ հանրապետությունում օրական մինչև 20 մլն խմ գազի պակաս կա։