Բելառուսը ավելի քան 100%-ով ավելացրել է ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան ՝ առաջ անցնելով Գերմանիայից
Պատմության մեջ առաջին անգամ Բելառուսը 2022 թվականի ապրիլին առաջ է անցել Գերմանիայից Ռուսաստան ապրանքների մատակարարմամբ ՝ ավելացնելով արտահանումը ավելի քան 100%-ով։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
«Բելառուսական արտահանումը դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն արժեքային առումով աճել է ավելի քան 100 տոկոսով։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի երկարաժամկետ առևտրային գործընկերները, այդ թվում ՝ Չինաստանը, նույնպես կրճատում են մատակարարումները»,- նշել է հրատարակությունը։
Bloomberg-ը հաշվարկել է, որ գործընկեր երկրներից Ռուսաստան առաքումները ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 40%-ով։ Ավելին, արտահանումը կրճատել է անգամ Չինաստանը, որը որոշել է չմիանալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին։
Գործակալությունը նշել է, որ Չինաստանից մատակարարումները արդեն իսկ նվազում են 2022 թվականի սկզբից։ Եթե ​​հունվարին դեպի Ռուսաստան արտահանումը գնահատվում էր 7,4 մլրդ դոլար, ապա արդեն փետրվարին ՝ 5,3 մլրդ դոլար, մարտին ՝ 3,8 մլրդ դոլար, ապրիլի վերջին այն հասել է 3,7 մլրդ դոլարի։
Ապրիլի վերջին Տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ այս տարվա հունվար-փետրվարին ԱՊՀ երկրներում առևտուրն աճել է 24%-ով և հասել 14,4 մլրդ դոլարի, իսկ Բելառուսի հետ առևտրի ծավալով առաջին տեղն է զբաղեցրել։ Ռուսաստանը (5 մլրդ դոլար) և Ղազախստանը (3,7 մլրդ դոլար):