ՀՀ առևտրային բանկերի վարկային բաշխվածությունը՝ ըստ մարզերի, 2024 թվականի մայիսի դրությամբ
Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալների 2024 թվականի մայիսի վերջի դրությամբ ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ՀՀ ռեզիդենտներին տրամադրվել են ընդամենը 4,708,670 մլրդ դրամի վարկեր, որից 3,471,315 մլրդ-ը Երևանում, մնացածը՝ մարզերում։
Ըստ մարզերի բաշխվածությունը ունի հետևյալ տեսքը․
Կոտայքում տրամադրվել է 306,802 մլն դրամի վարկ, որից 97,917 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 208,884 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Արարատում տրամադրվել է 156,558 մլն դրամի վարկ, որից 74,915  մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 81,642 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Արմավիրում տրամադրվել է 153,477 մլն դրամի վարկ, որից 74,922 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 78,554 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Շիրակում տրամադրվել է 130,698 մլն դրամի, որից 60,741 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած69,956 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Լոռիում տրամադրվել է 110,100 մլն դրամի վարկ, որից 49,771 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 60,328 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Սյունիքում տրամադրվել է 108,865 մլն դրամի, որից 34,530 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 74,334 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Արագածոտնում տրամադրվել է 83,596 մլն դրամի վարկ, որից 31,895 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 51,701 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Գեղարքունիքում ոլորտին տրամադրվել է 82,927 մլն դրամի վարկ, որից 39,825 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 43,102 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Տավուշում տրամադրվել է 60,460 մլն դրամի, որից 24,642 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 35,817 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։
Վայոց Ձորում տրամադրվել է 43,867 մլն դրամի, որից 11,265 մլն դրամը մինչև 5 տարի ժամկետով, իսկ մնացած 32,602 մլն դրամը՝ 5 տարուց ավել։