Ճապոնիան Ռուսաստանի դեմ այսօրվանից նոր պատժամիջոցներ կսահմանի
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան պատրաստվում է նոր հակառուսական պատժամիջոցների մասին հայտարարել ուրբաթ՝ ապրիլի 8-ին նախատեսված մամուլի ասուլիսում։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Առկա տեղեկությունների համաձայն ՝ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները կարող են ազդել էներգետիկ ոլորտի վրա։
Խոսքը, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունից ածխի ներկրման սահմանափակումների մասին է։
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել էր, որ երկիրը պետք է դադարեցնի ռուսական ածուխի ներկրումը անցումային 120 օրվա ընթացքում։ Դա նախատեսված է ԵՄ նոր պատժամիջոցներով։ Նախօրեին ԵՄ երկրների մշտական ​​ներկայացուցիչները համաձայնության են եկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի շուրջ, այդ թվում ՝ աջակցելով ռուսական ածխի ներկրման էմբարգոյին։
Բացի ածխի ներկրման արգելքից, ԵՄ-ն թույլ չի տա զենք մատակարարել Ռուսաստանի Դաշնություն և արգելելու է Ռուսաստանի դրոշով նավերի մուտքը ԵՄ երկրների նավահանգիստներ։ Պատժամիջոցների տակ կհայտնվեն ռուս գործարարները, լրագրողները, անվտանգության մարմինների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև զինվորականներ։ ԱՄՆ գանձապետարանը պատժամիջոցների ցուցակում ավելացրել է նաև ութ ռուսների և 29 կազմակերպությունների Ռուսաստանից ՝ Միացյալ նավաշինական կորպորացիայի (USC) հետ նրանց կապի համար։