Bloomberg. JPMorgan Chase-ի կանխատեսմամբ նավթի գները կբարձրանան մինչև 380 դոլար մեկ բարելի դիմաց
Ամերիկյան խոշորագույն բանկերից մեկի ՝ JP Morgan Chase-ի վերլուծաբաններն ասում են, որ նավթի գները կարող են աճել մինչև 380 դոլար մեկ բարելի դիմաց, եթե Ռուսաստանը զգալիորեն նվազեցնի նավթի արդյունահանումը ի պատասխան Արևմուտքի պատժամիջոցների։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
Նշվում է, որ ռուսական նավթի օրական մատակարարումների 3 մլն բարելով նվազման արդյունքում Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում վառելիքի մեկ բարելի արժեքը կհասնի 190 դոլարի։ Սպասվում է, որ վատագույն սցենարի դեպքում Ռուսաստանը կկրճատի մատակարարումները օրական 5 մլն բարելով։ Այս սցենարով նավթի գինը կարող է հասնել 380 դոլարի ՝ մեկ բարելի դիմաց։
Բանկի վերլուծաբանները կարծում են, որ ռուսական կողմը կարող է գնալ նման քայլի այն դեպքում, երբ իր նավթի գները սահմանափակվեն ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից։ JP Morgan Chase-ը նշում է, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն այլ երկրների, կարող է իրեն թույլ տալ նման միջոցներ։
Գերմանիայում G7-ի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ ղեկավարները խոստացել են դիտարկել ռուսական նավթի գինը սահմանափակելու հնարավորությունը ՝ արգելելով նրա ծովով փոխադրման ծառայությունների մատուցումը, եթե դրա գինը գերազանցի առաստաղը «համաձայնեցվել է միջազգային գործընկերների կողմից»:
Ավելի վաղ The New York Post-ը հայտնել էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փորձել է համոզել իր ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենին, որ ռուսական նավթն անփոխարինելի է։