Bloomberg. Չինական նավթային հսկաները շահել են ապրանքների համաշխարհային գների բարձրացումից
Չինական PetroChina և Cnooc ապրանքային ընկերությունները զգալիորեն շահել են նավթի համաշխարհային գների աճից: Առաջինի ղեկավարությունը կանխատեսում է զուտ շահույթի 68% աճ, իսկ երկրորդի եկամուտը կրկնապատկվել է,- հաղորդում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով Չինաստանի խոշորագույն ապրանքային ֆիրմաների համապատասխան հաշվարկները։ «PetroChina-ն ՝ Չինաստանում նավթի և բնական գազի առաջատար արտադրողը, նշել է, որ 2022 թվականի համար իր նախնական զուտ շահույթը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 68%-ով: Պետական ​​Cnooc-ը, ըստ նախնական գնահատականների, գրեթե կրկնապատկել է իր եկամուտը»,- ասվում է նյութում։
Երկու առաջատար չինական ապրանքային ընկերությունների ֆինանսական ցուցանիշներն անցյալ տարի բարձրացել են մի քանի հիմնական գործոնների պատճառով: Դրանցից գլխավորներից է Չինաստանում արդյունաբերական արտադրության վերականգնման սկիզբը երկարատև կորոնավիրուսային արգելափակումներից հետո։ Անցած 12 ամիսների ընթացքում բաժնետոմսերի գների աճը նաև խթաններ է ավելացնում բնական պաշարների արդյունահանման ծավալների ավելացման համար, նշվում է հոդվածում։
«Չինաստանի հանածո վառելիքի արտադրությունն աճել է 2022 թվականին, երբ ածուխն ու գազը հասել են ռեկորդային բարձր մակարդակի, քանի որ բնապահպանական թիրախները գների առումով անհանգիստ տարի հետո հետին պլան են մղվել էներգետիկ անվտանգության ոլորտում. երկիրը կվերականգնվի տարվա վերջին եռամսյակում»,- ասված է գրառման մեջ։