Լուրեր ներդրողների համար. Limitless Asset Management
Չինական Huawei ընկերությունը հայտարարել է, որ իր շահույթը 2023 թվականին ավելի քան կրկնապատկվել է հեռահաղորդակցման ոլորտում իր ներկայացրած առաջարկների շնորհիվ:
Պատճառներից մեկը 2023-ին արտադրված Mate 60 Pro սմարթֆոնի հաջողված թողարկումն է, որն ավելացրել է Huawei-ի վաճառքները Չինաստանում:
Սարքն ունի ներբեռնման 5G-ին հավասար արագություն՝ օգտագործված նոր չիպի շնորհիվ:
Չորրորդ եռամսյակում Huawei-ի սմարթֆոնների մատակարարումները երկրում աճել են 47%-ով, ինչի արդյունքում ընկերությունն իր շուկայական մասնաբաժնով զբաղեցնում է չորրորդ տեղը՝ առաջ անցնելով Xiaomi-ից: Apple-ը դեռևս պահպանել է իր առաջին տեղը՝ տարեկան 6% աճով:
Ընկերությունը նաև ծրագրային ապահովում և այլ տեխնոլոգիական լուծումներ է վաճառում մի շարք ավտոմոբիլային ընկերությունների:
BS-ը հայտարարել է, որ սկսում է մինչև 2 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսերի հետգնման նոր ծրագիր, որի մի մասը կկատարվի 2024 թվականին:
Ավելի վաղ՝ փետրվարին, տարեկան ամփոփման ժամանակ, շվեյցարական բանկը հայտարարել էր 1 միլիարդ դոլարին համարժեք բաժնետոմսերի հետգնման մասին:
Այժմ հետգնման ենթակա բաժնետոմսերի ծավալը կընդլայնվի մինչև 2 միլիարդ դոլարի, որը կիրագործվի մինչև 2026 թվականը:
Սա 2022 թվականին իրականացված հետգնման շարունակությունն է, որի ժամանակ UBS-ը 5,2 միլիարդ դոլարով հետ գնեց իր բաժնետոմսերի 8,6%-ը:
Մինչ գործարքի հրապարակումը, UBS-ն արդեն հետ էր գնել մոտ 1,32 միլիարդ դոլարին համարժեք բաժնետոմսեր:
Ford-ի վաճառքներն առաջին եռամսյակում աճել են 6.8%-ով, ինչը պայմանավորված է մի շարք հիբրիդային և էլեկտրական ավտոմեքենաների (EV) առաջարկով:
Ford-ի Maverick հիբրիդային պիկապը ունեցել է երբևէ գրանցած լավագույն ցուցանիշը՝ վաճառքի 77% աճով: Maverick-ը ապահովել է նաև հիբրիդների մեքենաների ընդհանուր վաճառքը մինչև 42%՝ 38,421 մեքենա, ընդ որում, այս եռամսյակը լավագույնն է համարվում հիբրիդային ավտոմեքենաների համար ևս։
Ford-ի էլեկտրական մեքենաները՝ Mustang Mach-E, Ford Lightning EV և նրա առևտրային E-Transit ֆուրգոնները, հաղթահարեցին պահանջարկի նվազման վերջին միտումը: Ford-ի ընդհանուր EV պորտֆելը աճել է 82%-ով. Mustang Mach-E-ն աճել է 77.3%-ով՝ հասնելով 9589 միավորի, իսկ Lightning պիկապը՝ 80.4%-ով՝ 7743 միավոր: Ford-ի վաճառքների հիմքում ընկած է մեծ զեղչերի և լիզինգային գործարքների քաղաքականությունը:
Կազմակերպության մեկ բաժնետոմսի արժեքը ապրիլի 3-ի դրությամբ կազմել է 13.6 ԱՄՆ դոլար: