Տնտեսական աճը 2024-ին կլինի մոտ 6 տոկոսի շրջանակում. նախարարն ամփոփել է բյուջեի 1-ին կիսամյակի կատարողականը
Հայաստանում կանխատեսում են, որ տնտեսական աճը տարեվերջի արդյունքում կլինի մոտ 6 տոկոսի շրջանակում: 2024-ի առաջին կիսամյակում հավաքագրվել են բյուջեով պլանավորվածից ավելի քիչ հարկային եկամուտներ, այնուամենայնիվ նախորդ տարվա համեմատ դրանք աճել են:
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա առաջին կիսամյակում 40 մլրդ դրամով ավելի կապիտալ ծախսեր են իրականացվել, միայն Պաշտպանության նախարարության գծով իրականացվել է 20 մլրդ դրամից ավելի կապիտալ ծախս: Իսկ պետական պարտքը տարեվերջին, կանխատեսվում է, որ կկազմի ՀՆԱ-ի մոտ 50 տոկոսը: «Արմենպրես»-ը 2024 թվականի պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման արդյունքների վերաբերյալ զրուցել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի հետ:
«Բյուջեն բավականին լավ է կատարվում՝ իր ծախսային մասով: Լավ կատարման բնորոշիչ է  նաև մեր վերաբաշխումների քանակը: Մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր պլանավորման մակարդակը»,-ասաց Հովհաննիսյանը: