Իլոն Մասկը անմեղ է ճանաչվել Tesla-ի ներդրողների հայցով. CNN
Իլոն Մասկը Կալիֆորնիայի նահանգային դատարանի երդվյալ ատենակալների կողմից անմեղ է ճանաչվել Tesla-ի բաժնետերերի հայցով,- հայտնում է CNN-ը։ Դատավարության առարկան Մասկի Twitter-ի գրառումն էր 2018 թվականի օգոստոսին, որում նա հայտարարեց, որ դիտարկում է Tesla-ն գնելու տարբերակը մեկ բաժնետոմսի դիմաց 420 դոլար փոխարժեքով:
Ըստ հայցվորների ՝ Մասկի կողմից գործարքի հրապարակումը, որը, ի վերջո, չի կայացել, սկզբում առաջացրել է ընկերության բաժնետոմսերի կտրուկ թանկացում, իսկ հետո անկում, ինչը հանգեցրել է միլիարդավոր դոլարների կորստի։ Հայցվորները պատրաստվում էին դատի տալ Մասկին ՝ փոխհատուցելու ֆինանսական վնասը, որը նրանք կրել են ձեռնարկատիրոջ գրառման պատճառով։ Սակայն ժյուրին որոշել է, որ գործարարը կապ չունի բորսայում գների տատանումների հետ։
Նոյեմբերի 12-ին ամերիկյան մարքեթինգային հաղորդակցության և գովազդային Omnicom Media Group ընկերությունը խորհուրդ է տվել իր հաճախորդներին ժամանակավորապես դադարեցնել գովազդը Twitter-ում ՝ Մասկի կողմից հարթակի ձեռքբերումից հետո: Ընկերությունը որպես այս առաջարկության պատճառ նշել է սպառողների ապրանքանիշերի անվտանգությանը սպառնացող վտանգը: Ընկերությունը ներկայումս քննարկում է օգտվողների անունները վաճառելու հնարավորությունը ՝ եկամուտը մեծացնելու համար: Դեռևս պարզ չէ ՝ ի վերջո Twitter-ը կզարգացնի այս նախագիծը, և արդյոք ծրագիրը կազդի բոլոր օգտատերերի վրա, թե միայն դրանց մի մասի վրա։