Ռուսաստանի միջազգային պահուստները շաբաթվա ընթացքում աճել են
Ռուսաստանի միջազգային պահուստները հունվարի 13-ից 20-ը կազմել են 594,6 մլրդ դոլար ՝ հաշվետու ժամանակահատվածում աճելով 2,6 մլրդ դոլարով։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի Բանկի կայքում։
Միջազգային պահուստները բարձր իրացվելի ակտիվներ են. դրանք գտնվում են Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) և Ռուսաստանի կառավարության տրամադրության տակ: Պահուստները կազմված են արտարժութային ակտիվներից, դրամական ոսկուց, ինչպես նաև փոխառության հատուկ իրավունքներից, միջազգային արժութային հիմնադրամում պահուստային դիրքից և այլ պահուստային ակտիվներից:
Ինչպես հաղորդել է Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան, պատժամիջոցների շրջանակում Արեւմտյան երկրների կողմից սառեցված Կենտրոնական բանկի պահուստների ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 300 մլրդ դոլար։ Բանկի պահուստներն իրենց ազգային արժույթներով սառեցրել են ԱՄՆ-ը, ԵՄ երկրները, Մեծ Բրիտանիան և Ճապոնիան։
Իր հերթին, վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն արևմտյան երկրների կողմից ռուսական արժութային պահուստների սառեցումը համեմատել է գողության հետ։ Նրա խոսքով, պատժամիջոցներ սահմանելով ՝ Արեւմուտքը փորձել է վնասել թե՛ ռուսական ֆինանսական հատվածին, թե՛ արդյունաբերությանը, թե՛ գործարար համայնքին։