Ռուսաստանի հետ առճակատման պատճառով կանխատեսվում էր Եվրամիության փլուզումը․ Կոնստանտին Սիմոնով
Ռուսական նավթի էմբարգոն և Ռուսաստանի Դաշնությունից գազի ներկրման կրճատումը կհանգեցնեն Եվրամիությունում տնտեսական շերտավորման աճին և դրա հնարավոր փլուզմանը։ Այսպես է ասում Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի ղեկավար Կոնստանտին Սիմոնովը, գրում է Росийская газета-ն։
Նրա խոսքով ՝ Եվրոպան տարասեռ է. Արևմտյան երկրները շատ ավելի հարուստ են, քան արևելյանները։ Աղքատ երկրները Գերմանիայի և Ֆրանսիայի հաշվին ստանում են ԵՄ օգնություն և սուբսիդիաներ։ Այժմ, սակայն, էներգիայի բարձր գների պատճառով այս օգնությունը կասկածի տակ է։ Վերջին տարիներին Եվրոպան տնտեսության հետ կապված մի շարք վտանգավոր փորձարկումներ է իրականացրել։ Սա էներգետիկ անցում է, ռուսական ածխի և նավթի էմբարգո, ինչպես նաև Ռուսաստանից գազի ներկրումը նվազեցնելու փորձեր։ Այժմ ԵՄ երկրներին միլիարդավոր եվրոներ են պետք, ինչը հանգեցնում է Եվրոպայի շերտավորմանը տնտեսական գծերով։
«Եթե ողջախոհությունը չհաղթի Եվրոպայում, ապա կենտրոնախույս ուժերը կարող են մեծանալ, և որոշ երկրների կողմից ԵՄ-ից դուրս գալու փորձերը միանգամայն ընդունելի են»,- ասել է Սիմոնովը։ Նրա կարծիքով, գործընթացը կարող է շարունակական լինել։ Որպես քաղաքական նախագիծ, որը չի աջակցվում տնտեսական ուժի կողմից, Եվրամիությունը դատապարտված է մահվան և քայքայման։