Չինաստանից անհայտ գնորդը 376 մլն դոլար է ծախսել ռուսական նավթի համար. Business Insider
Չինաստանից առեղծվածային վաճառականը 376 միլիոն դոլար է վճարել լցանավերի համար ՝ Ռուսաստանից նավթ տեղափոխելու համար։ Այդ մասին գրում է Business Insider-ը։
Չինացի անանուն վաճառականը 376 միլիոն դոլար է ծախսել 13 տանկերի վրա ՝ ռուսական նավթը նավից նավ տեղափոխելու համար Ատլանտյան օվկիանոսի մեջտեղում: Միևնույն ժամանակ, գնորդը 2022 թվականի մայիսից մինչև հուլիս ամիսը 10 լցանավ է գնել։
Բոլոր նավերը միացված են Չինաստանի Դալիանում մեկ գրասենյակային շենքին,- նշում է հրատարակությունը։ Հրատարակության տվյալներով ՝ բոլոր նավերը 15 տարեկանից բարձր են և չեն մտնում ավանդական նավթային ընկերությունների կանոնադրության տակ, այսինքն ՝ հայտնվել են սովորական ֆինանսավորման օգնությամբ։ Խոսքն այն մասին է, որ անհայտ գնորդն ամեն ինչի համար կանխիկ է վճարել։
Հրատարակության վերլուծաբանները համարել են, որ նման գործողությունները չեն խախտում Ռուսաստանից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ պատժամիջոցները։ Այնուամենայնիվ, սա խոսում է այն մասին, որ նավթի նոր թաքնված շուկա է առաջանում, որը գործում է հայտնի առևտրային ուղիներից դուրս: Հուլիսի վերջին Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Կրեմլն ակնկալում է, որ ԱՄՆ խորհրդարանականների նախաձեռնությունը ՝ պատժամիջոցներ կիրառել Չինաստան ռուսական էներգակիրների մատակարարումների դեմ, հետագայում չի զարգանա։