OpenAI-ը պատրաստվում է ChatGPT-ում գովազդ ցուցադրել
Ծրագրավորող Տիբոր Բլահոն նկատել է մոտ մեկ տասնյակ կոդի տողեր Android-ի ChatGPT հավելվածի վերջին բետա թողարկման՝ 1.2025.329-ում, որոնք նշված են «feature ads» պիտակով և պարունակում են առևտրային բնույթի տողեր, օրինակ՝ «search ad», «search ads carousel» և «bazaar content»։
Սա ևս մեկ նշան է, որ OpenAI-ը պատրաստվում է եկամուտ ստանալ իր հարյուր միլիոնավոր օգտատերերից՝ նրանց գովազդներ ցույց տալով, այն դեպքում, երբ ընկերության վրա աճում է շահութաբերության ճնշումը, և ներդրումները՝ ներառյալ AI ոլորտում կապիտալ ծախսերը, շարունակում են արագ աճել՝ անցնելով այն սահմանը, որը հնարավոր է միայն բաժանորդագրություններով ծածկել։
OpenAI-ի ղեկավարությունը հաճախ շրջահայաց է պատասխանել գովազդների վերաբերյալ հարցերին։ Անցած տարվա դեկտեմբերին ֆինանսական տնօրեն Սառա Ֆրայրը Financial Times-ին ասաց, որ ընկերությունը ուսումնասիրում է գովազդային մոդել, սակայն հետո շտապեց նշել, որ «գովազդ ներդնելու ակտիվ ծրագրեր չկան»։
Գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը նույնպես հակասական կարծիքներ է հայտնել։ Նա ժամանակին ասել էր, որ ChatGPT-ում գովազդ ինտեգրելը «անհանգստացնող» է և այն նկարագրել «վերջին միջոց»։ Սակայն այս տարի Ալթմանն արդեն հայտարարել է, որ «լիովին դեմ չէ» գովազդին, որ այն մի բան է, որը «երբևէ փորձելու է», և նույնիսկ գովաբանել է Instagram-ի գովազդային մոդելը (որը, ի դեպ, մեծ քննադատության է արժանացել ոչ-գործադիր տնօրենների կողմից)։
Այնուամենայնիվ, նախազգուշացնող նշանները վաղուց կային՝ անկախ ղեկավարության ուղերձներից։
Օրինակ՝ Ֆրայրի ցածր վստահության հայտարարությունների ընթացքում Financial Times-ը հաղորդեց, որ OpenAI-ը մրցակիցներից, ինչպես Google-ից և Meta-ից, հրավիրում է առաջատար գովազդային մասնագետների և նույնիսկ LinkedIn-ում տեղադրում գովազդային պաշտոնների հայտարարություններ։
Իսկ անցած ամիս The Information-ը տեղեկացրեց, որ OpenAI-ը դիտարկում է անհատականացված գովազդներ ցուցադրել՝ հիմնված ChatGPT-ի հիշողության վրա օգտատիրոջ նախորդ շփումների մասին։ Հաղորդումը նաև ընդգծում էր, որ AI ստարտափը ներգրավել է Meta-ի հարյուրավոր նախկին աշխատակիցների՝ մի ընկերությունից, որի եկամուտների 98 տոկոսը 2023 թվականին կազմել է գովազդը (մոտ 130 մլրդ դոլարից)։
Եթե գովազդները իսկապես հայտնվեն OpenAI-ի արտադրանքներում, դա կլինի վիճահարույց փոփոխություն։ ChatGPT-ը երեք տարվա ընթացքում լիովին ազատ է եղել գովազդներից, ինչը դարձել է դրա գրավչության մի մասը՝ ի տարբերություն Google-ի նման գերբեռնված որոնողական համակարգերի։ Բացի այդ, գովազդների ներխուժումը կարող է խարխլել այն մարդկային նման մտերմիկ զգացողությունը, որը շատ օգտատերեր ձևավորել են չատբոթի հետ շփվելիս։
Դա նաև բազմաթիվ էթիկական հարցեր կծնի։ Օգտատերերը սովորաբար շատ ավելի ինտիմ տեղեկատվություն են կիսում չատբոթի հետ, քան որոնման դաշտում, իսկ AI-ի կարողությունը հանդես գալ որպես բարեկամ կամ վստահելի զրուցակից՝ ինքնին վիճելի երևույթ, կարող է վերածվել անկեղծության բացահայտ շահագործման՝ գովազդային վաճառքների համար։ Չատբոթները՝ կամ գոնե այն կերպ, ինչպես դրանք նախագծում է արդյունաբերությունը, բնույթով կախվածություն առաջացնող ու ներգրավող են։ Google-ի որոնումը՝ ոչ։
Ցանկացած դեպքում OpenAI-ը միակը չէ, որ գնում է այդ ուղով։ Google-ը մեկ տարուց ավելի է, ինչ հովանավորչական բովանդակություն է ցուցադրում իր լայնորեն քննադատվող AI Overviews-ում։ Perplexity-ն նույնպես փորձարկում է գովազդային մոդելները դեռ անցյալ տարվանից, ինչպես նաև Google-ի կողմից աջակցվող AI-ընկեր Chai-ը։
Շինանյութի մանրածախ վաճառքով զբաղվող ընկերության կողմից պետությանը պատճառված 11.9 մլն դրամի վնասը վերականգնվել է
2025/12/08/ 10:58 -
Արթիկ քաղաքում, Վարդենյաց լեռնանցքում և «Մեղրու սար» կոչվող հատվածում տեղում է ձյուն․ ինչ իրավիճակ է ՀՀ ավտոճանապարհներին

Это очередной признак того, что OpenAI готовится зарабатывать на сотнях миллионов своих пользователей․
Готовьтесь: ваши уютные беседы с ChatGPT от OpenAI вскоре могут оказаться наполненными рекламой.
По крайней мере, так утверждает инженер-программист, который изучил код экспериментальной версии приложения чат-бота.
Инженер Тибор Блахо обнаружил около десятка строк кода в последней бета-версии приложения ChatGPT для Android — 1.2025.329, — помеченных как «feature ads», со строками, напоминающими элементы рекламной системы, такими как «search ad», «search ads carousel» и «bazaar content».
Это очередной признак того, что OpenAI готовится зарабатывать на сотнях миллионов своих пользователей, показывая им рекламу, поскольку на компанию усиливается давление показать прибыльность, а её расходы — как и капитальные затраты на ИИ в целом — продолжают стремительно расти, превышая то, что можно покрыть одними подписками.
Руководство OpenAI уклончиво отвечает на вопросы о рекламе. В декабре прошлого года финансовый директор Сара Фрайер в интервью Financial Times сказала, что компания рассматривает рекламную модель, но тут же подчеркнула, что «активных планов по внедрению рекламы нет».
Генеральный директор Сэм Олтман тоже высказывался неоднозначно. Когда-то он называл идею интеграции рекламы в ChatGPT «тревожной» и рассматривал это как «крайний вариант». Но в этом году Олтман заявил, что он «не полностью против» рекламы, что компания «однажды попробует» такой формат, и похвалил рекламную модель Instagram (которая, стоит отметить, подвергается колоссальной критике со стороны обычных пользователей).
Тем не менее, предупреждающие сигналы были и раньше — независимо от слов руководителей.
Например, одновременно с колебаниями Фрайер Financial Times сообщила, что OpenAI переманивает ведущих специалистов по рекламе у таких конкурентов, как Google и Meta, а также размещает вакансии, связанные с рекламой, в LinkedIn.
А в прошлом месяце The Information сообщило, что OpenAI рассматривает возможность показа персонализированной рекламы, основанной на памяти ChatGPT о предыдущих взаимодействиях с пользователем. В отчёте также отмечалось, что стартап нанял сотни бывших сотрудников Meta — компании, 98% доходов которой в 2023 году (более 130 млрд долларов) пришлись на рекламу.
Если реклама всё же появится в продуктах OpenAI, это станет спорным решением. ChatGPT оставался полностью свободным от рекламы на протяжении трёх лет, что было частью его привлекательности как альтернативы перегруженным рекламой поисковикам вроде Google. Кроме того, вторжение рекламы может разрушить часть «почти человеческой» близости, которую многие пользователи ощущают в общении с чат-ботом.
Это также поднимет множество этических вопросов. Пользователи часто делятся с чат-ботами гораздо более личной информацией, чем при обычном поиске, а способность ИИ выступать как друг и доверенное лицо — качество, которое само по себе вызывает споры на фоне растущих сообщений о так называемом «ИИ-психозе» — может быть использована для сомнительного рекламного давления. Чат-боты, по крайней мере такие, какими их делает индустрия, по природе своей вызывают привыкание и удерживают внимание. Поиск Google — нет.
В любом случае OpenAI будет не единственной компанией, пошедшей по этому пути. Google уже больше года показывает спонсированный контент в своих широко критикуемых AI Overviews. Perplexity экспериментирует с рекламой с прошлого года, как и поддерживаемая Google платформа ИИ-компаньонов Chai.
Аналитика | 2025/11/30 18:34
Высокая инфляция меняет образ мышления покупателей.
2025/12/01/ 18:15 -
ARTSHOP представляет коллекцию свечей ручной работы, изготовленных в Литве, где искусство встречается с огнѐм в самой изысканной форме