Իդրամը և WeChat Pay-ը մեկնարկում են ռազմավարական համագործակցություն Հայաստանում
Հայաստանի ֆինտեխ ոլորտի առաջատար Իդրամը հայտարարում է Weixin Pay-ի (WeChat Pay) հետ համագործակցության մեկնարկի մասին՝ ընդլայնելով իր միջազգային գործընկերությունների շրջանակը և կատարելով ևս մեկ կարևոր քայլ երկրի վճարահաշվարկային համակարգի զարգացման ուղղությամբ։
Այս համագործակցության շրջանակում WeChat Pay-ի օգտատերերը շուտով կկարողանան Հայաստանում կատարել վճարումներ Idram QR-ի միջոցով՝ ավելի քան 26.000 վաճառակետերում՝ պարզապես սքանավորելով Իդրամի QR կոդը իրենց WeChat հավելվածով։ WeChat Pay-ի ինտեգրումը հատկապես կնպաստի Չինաստանից ժամանող այցելուների վճարային հարմարավետությանը՝ դրական ազդեցություն ունենալով զբոսաշրջության և սպասարկման ոլորտների վրա։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ Իդրամի համար միջազգային առաջատար վճարային համակարգերի հետ համագործակցությունը ոչ միայն տեխնոլոգիական զարգացում է, այլև ռազմավարական ներդրում Հայաստանի տնտեսական և թվային ապագայի մեջ։ «WeChat Pay-ի հետ գործընկերությունը կարևոր քայլ է Հայաստանի ֆինտեխ էկոհամակարգի գլոբալ ինտեգրման ճանապարհին և նոր հնարավորություններ է բացում ինչպես բիզնեսների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների համար։ Ուրախ ենք, որ ծառայությունը սեղմ ժամկետներում հասանելի կլինի WeChat Pay-ի օգտատերերին։ Նշեմ, որ մեր նոր գործընկերոջ հետ պայմանավորվածության համաձայն՝ համագործակցության շրջանակում հաջորդ քայլով Իդրամի օգտատերերն իրենց հերթին կկարողանան Idram&IDBank հավելվածով վճարել Չինաստանում WeChat QR-ի միջոցով»,- ասել է Արսեն Քդենյանը։
«Մենք ուրախ ենք հաստատել ռազմավարական գործընկերություն Իդրամի՝ Հայաստանի առաջատար ֆինտեխ ընկերության հետ, ինչը մեր առաջին առանցքային համագործակցությունն է Կովկասյան տարածաշրջանում», – նշել է WeChat Pay-ի Մերձավոր Արևելքի գործընկերությունների և բիզնեսի զարգացման տնօրեն Ալեքս Դենգը։ «Այս համագործակցությունը մեր լայն օգտատերերի բազային հնարավորություն կտա Հայաստանում օգտվել նույնքան հարթ և հարմար վճարային փորձից, ինչին նրանք սովոր են Չինաստանում՝ գնումների, սննդի, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում՝ Իդրամի լայն QR ցանցի միջոցով։ Մենք ակնկալում ենք սերտ համագործակցություն Իդրամի հետ՝ համատեղ խթանելու Հայաստանի թվային վճարումների էկոհամակարգի ընդլայնումը և նպաստելու Հայաստանի և Չինաստանի միջև տնտեսական, առևտրային և մշակութային կապերի խորացմանը»։
WeChat Pay-ի հետ համագործակցությունը հերթական անգամ հաստատում է Իդրամի առաջատար և նորարար դերը՝ որպես ընկերություն, որը զարգացնում է ժամանակակից վճարային տեխնոլոգիաները՝ նպաստելով Հայաստանի ֆինտեխ ոլորտի միջազգային ինտեգրմանը, տնտեսական ակտիվության խթանմանն ու երկրի թվային ֆինանսական ենթակառուցվածքների միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը։

Idram и WeChat Pay запускают стратегическое партнерство в Армении
Idram, ведущая финтех-компания Армении, объявляет о начале стратегического партнерства с Weixin Pay (WeChat Pay), расширяя свою международную партнерскую сеть и делая очередной важный шаг в развитии платежной инфраструктуры страны.
В рамках сотрудничества пользователи WeChat Pay в ближайшее время смогут совершать платежи в Армении через QR-код Idram более чем в 26 000 торговых точках, просто сканируя Idram QR с помощью приложения WeChat. Интеграция WeChat Pay значительно повысит удобство безналичных платежей для гостей из Китая и окажет положительное влияние на развитие туристического и сервисного секторов.
По словам Арсена Кденяна, директора Idram, сотрудничество с ведущими международными платежными системами является не только шагом в сторону технологического развития, но и стратегической инвестицией в экономическое и цифровое будущее Армении: «Партнерство с WeChat Pay — важный этап на пути к глобальной интеграции финтех-экосистемы Армении, открывающий новые возможности как для бизнеса, так и для туристов. Мы рады, что услуга в ближайшее время станет доступна пользователям WeChat Pay. Также хочу отметить, что в соответствии с соглашением с нашим новым партнером следующим шагом сотрудничества станет возможность для пользователей Idram совершать платежи в Китае с помощью приложения Idram&IDBank, сканируя QR-код WeChat», — отметил Арсен Кденян.
«Мы рады установить стратегическое партнерство с Idram — ведущей финтех-компанией Армении. Это наше первое ключевое партнерство в Кавказском регионе», — отметил Алекс Дэнг, директор по партнерствам и развитию бизнеса WeChat Pay на Ближнем Востоке.
«Благодаря этому сотрудничеству наша широкая пользовательская база сможет в Армении пользоваться тем же удобным и бесперебойным процессом оплаты, к которому она привыкла в Китае, — в сфере покупок, общественного питания, транспорта и многих других услуг — за счет обширной сети Idram QR. Мы рассчитываем на тесное сотрудничество с Idram с целью совместного развития экосистемы цифровых платежей Армении, а также содействия углублению экономических, торговых и культурных связей между Арменией и Китаем».
Партнерство с WeChat Pay еще раз подтверждает ведущую и инновационную роль Idram как разработчика современных платежных технологий, способствующего международной интеграции финтех-сектора Армении, стимулированию экономической активности и повышению международной узнаваемости цифровой финансовой инфраструктуры страны.