Ապրիլի 10-12-ը տեղի կունենա Leasing EXPO 2026 ցուցահանդեսը, որն անցկացվում է արդեն չորրորդ տարին։ Էքսպոյին ԱրարատԲանկը հանդես կգա իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին ուղղված հատուկ առաջարկով։
Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից էլեկտրաէներգիա ստանալու և էներգաարդյունավետ սարքավորումների լիզինգ։
Վերականգնվող էներգիայի էլեկտրակայանների կառուցման, վերակառուցման կամ ընդլայնման, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ ներդրումների նախագծերի իրականացման նպատակով տրամադրվող լիզինգի վերաբերյալ հաճախորդները մասնագիտական խորհրդատվություն կստանան ԱրարատԲանկի տաղավարում։ Առաջարկը գրավիչ է․
- վերականգնվող էներգիայի լիզինգ սկսած 0,9%-ից,
- մինչև 10 տարի մարման ժամկետ,
- կանխավճար՝ սկած 10%-ից,
- փաստացի՝ սկսած 0․91%-ից։
Լիզինգի փորձագետները հանգամանալից կներկայացնեն նոր պրոդուկտի առավելություններն ու կպատասխանեն լիզինգի գործընթացներին վերաբերող հարցերին։
ԱրարատԲանկը շարունակում է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության շրջանակում ներկայացնել լիզինգի գրավիչ պայմաններ՝ մինչև 35% հետվճարի (cash back) հնարավորությամբ՝ EU4Business-SMECI ծրագրով։
“ԵՄ-ն բիզնեսի համար” (EU4BUSINESS) նախաձեռնություն-ՎԶԵԲ վարկային գիծ ծրագիրն ուղղված է արտահանման խթանմանը, որն իր մեջ ներառում է արտադրության, ծառայությունների մատուցման և գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն ծավալող բիզնեսներին։ Այս ծրագրից կարող են օգտվել նաև այն բիզնեսները, որոնք չեն համապատասխանում վերոնշյալ ոլորտներին, սակայն նախատեսում եմ հիմնել արտադրություն, կամ մատուցել ծառայություններ։ Օրինակ՝ սննդամթերքի վաճառք իրականացնող տնտեսվարողը կարող է դիմել արտադրություն հիմնելու կամ ծառայություն մատուցելու համար ներդրումներ կատարելու նպատակով։
EU4BUSINESS ծրագիրը ուղղված է ԵՄ չափորոշիչների ներդրման խթանմանը՝ շրջակա միջավայրի պահպանության, աշխատանքի, առողջության և անվտանգության, ինչպես նաև արտադրության որակի և անվտանգության ոլորտում, և նախատեսված է ՓՄՁ-ների կարողությունների բարձրացման համար` ԵՄ շուկա մուտք գործելու և մրցակցելու նպատակով:
Այս ծրագրի շրջանակներում լիզինգի առարկա կարող են հանդիսանալ հետևյալ հիմնական միջոցները՝
- տրանսպորտային միջոցներ,
- արտադրական սարքավորումներ և հոսքագծեր
- արևային կայաններ,
- գյուղատնտեսական տեխնիկա,
- ժամանակակից ջերմոցային սարքավորումներ, ոռոգման համակարգեր և այլն,
Լիզինգի նշյալ առարկաները պետք է լինեն առաջնային շուկայից ձեռքբերվող, եվրոպական արտադրության կամ եվրամիության ստանդարտներին համապատասխանող և այլ երկրում արտադրված, օրինակ՝ Չինաստանում։ Սարքավորումները պետք է ունենան CE սերտիֆիկատ։ Բացի դա, այս ծրագրի շրջանակներում կարող են վարկավորվել Էներգախնայող շինարարական աշխատանքները (բացառությամբ բազմաբնակարան շենքերի), այսպես կոչված կանաչ շենքերի կառուցման նպատակով։

The Bank’s offer focuses on leasing of energy-efficient equipment and systems for generating electricity from renewable energy sources.
At AraratBank’s booth, customers will receive expert consultation on leasing solutions for the construction, reconstruction, or expansion of renewable energy power stations, as well as for implementing energy-efficient investment projects. This highly attractive offer features:
- Leasing for renewable energy projects starting from 0.9%
- Maturity of up to 10 years
- Upfront payment starting from 10%
- Effective rate starting from 0.91%
Leasing experts will provide a detailed presentation of the advantages of the new product and address any questions regarding the leasing process.
AraratBank continues to offer attractive leasing terms in partnership with the EBRD, including the possibility of up to 35% cashback under the EU4Business-SMECI program.
The EU4Business initiative – EBRD credit line program is designed to promote exports and supports businesses operating in the manufacturing, service, and agricultural sectors. The program is also open to businesses outside these sectors, provided they intend to establish manufacturing operations or offer services. For example, a business currently engaged in food retail can apply for financing to invest in establishing production or expanding into service provision.
The EU4Business program aims to promote the adoption of EU standards in environmental protection, labor, health and security, as well as production quality and safety. The program is designed to strengthen the capacities of SMEs, enabling them to enter and compete effectively in the EU market.
Under this program, the following fixed assets may qualify for leasing:
- Vehicles
- Production equipment and production lines
- Solar power stations
- Agricultural machinery
- High-tech greenhouse equipment, irrigation systems, and more.
The leased assets must be sourced from primary markets and either be of European manufacture or meet EU standards and be produced in other countries, such as China. All equipment must have a CE certificate. Additionally, under this program, financing may also be extended for energy-efficient construction works (excluding multi-apartment buildings) aimed at the construction of environmentally friendly ‘green’ buildings.
The exhibition will take place at the Meridian Expo Center (1 Voskerichneri Street) from 12 p.m. to 8 p.m.