Ալիևի ո՞ր հայտարարություններն են ոգևորել ԵՄ-ին
Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը թվիթերյան գրառմամբ անդրադարձել է Բաքվի ֆորումի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահի ելույթին՝ նշելով, որ ոգևորված է դրանով։ «Հայաստանի հետ հարաբերություններում դրական դինամիկայից հետո եկել է ժամանակը խաղաղության հաստատման, համագործակցության հիմքերը դնելու և պրակտիկ կիրառմանն անցնելու համար, որին Եվրամիությունը հաստատակամորեն աջակցում է», — գրել է եվրոպացի պաշտոնյան։
Ուշագրավ է, որ բացի այն կետերից, որոնք իր գրառման մեջ ցիտել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, Ալիևը շատ ավելի լայն է անդրադարձել Հայաստանի հետ հարաբերություններին, այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի հարցին, Արցախի կարգավիճակին և այլն։ Այս ամենից հետո ինչպե՞ս հասկանալ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գրառումը՝ ողջունող Ալիևի հայտարարությունները։
«Հայացք» վելուծական կենտրոնի փորձագետ Հերմինե Մխիթարյանի անդրադարձը Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի թվիթերյան գրառմանը։