Ամերիկյան ինդեքսները հինգշաբթի բարձրացան. Dow Jones Industrial Average-ը աճեց 1.76%-ով՝ հասնելով 39446.49 կետի: S&P 500-ի արժեքը ավելացավ 2.44%-ով՝ հասնելով 5326.17 կետի: S&P 500-ի ֆյուչերսը ուրբաթ օրը կորցնում է 0.07%-ը: Ճապոնական Nikkei 225-ը նվազում է 1.76%-ով՝ հասնելով 35086 կետի, Կորեական KOSPI-ն աճում է 1.30%-ով՝ հասնելով 2589.61 կետի, իսկ Չինական Shanghai Composite-ը կորցնում է 0.10%-ը՝ հասնելով 2868.62 կետի:
1. Գերմանիայի արդյունաբերական արտադրությունը հունիսին աճել է 1.4%-ով ամսական, ինչը գերազանցել է կանխատեսումները:
2. ԱՄՆ-ում գործազրկության նպաստի առաջին հայտերը շաբաթվա ընթացքում նվազել են 17 հազարով՝ հասնելով 233 հազարի: Արդյունքը գերազանցել է կանխատեսումը:
3. Համաշխարհային ոսկու խորհուրդի տվյալներով, հուլիսին ոսկու բորսայական ֆոնդերի ներհոսքը կազմել է 3.7 միլիարդ դոլար: Ֆոնդերի ընդհանուր կառավարումը կազմել է 246 միլիարդ դոլար կամ 3,154 տոննա ոսկի:
Ոսկու գինը աճում է՝ վաճառվելով 2418.0 դոլար մեկ ունցիայի համար: Նավթի գնանշումները հինգշաբթի աճում էին: Brent նավթի գինը կազմում է 79.1 դոլար մեկ բարելի համար, իսկ WTI-ն՝ մոտ 76.2 դոլար մեկ բարելի համար:
1. Ամերիկյան Eli Lilly դեղագործական ընկերությունը երկրորդ եռամսյակում իր զուտ շահույթը մեծացրել է 1.7 անգամ, իսկ հասույթը՝ 36%-ով տարեկան: Eli Lilly-ի արդյունքների բարելավումը կապված է դիաբետի դեղերի պահանջարկի աճի և գների բարձրացման հետ: Ապրիլ-հունիս շրջանում զուտ շահույթը կազմել է 2.97 միլիարդ դոլար կամ 3.28 դոլար մեկ բաժնետոմսի համար: Հասույթը աճել է մինչև 11.3 միլիարդ դոլար: Վաճառքի ծավալները աճել են 27%-ով, իսկ գները՝ 10%-ով տարեկան: Տարվա կանխատեսվող հասույթը կազմում է 45.4-46.6 միլիարդ դոլար:
2. Դանիական A.P. Moeller-Maersk տրանսպորտային-լոգիստիկ ընկերությունը երկրորդ եռամսյակում զուտ շահույթը նվազեցրել է 1.8 անգամ: Maersk-ի զուտ շահույթը հաշվետու եռամսյակում նվազել է մինչև 798 միլիոն դոլար՝ նախորդ տարվա 1.45 միլիարդի համեմատ: Եռամսյակի հասույթը նվազել է 1.7%-ով տարեկան՝ հասնելով 12.77 միլիարդ դոլարի: EBITDA-ն նվազել է 26.5%-ով տարեկան՝ կազմելով 2.14 միլիարդ դոլար: