խմելու ջրագծերի անցկացում,
մանկապարտեզի և քաղաքային գերեզմանի կառուցում,
մարզադաշտերի և մայթերի վերանորոգում։
Այս ծրագրերը միտված են համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավմանը և բնակավայրերի կենսապայմանների բարձրացմանը։
4. Ներդրումների մասին նոր օրենք․ հավասար պայմաններ տեղացի և օտարերկրյա ներդրողների համար
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Ներդրումների մասին» օրենքի նախագծին, որը փոխարինելու է գործող «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» օրենքին։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը նշեց, որ գործող օրենքը չի ապահովում ներդրումային գործընթացի ժամանակակից պահանջներին համապատասխան ամբողջական կարգավորում։
Նոր նախագծի կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ այն տարածվելու է ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ տեղացի ներդրողների վրա։ Սահմանվում են խտրականության բացառման երաշխիքներ՝
ազգային ռեժիմ, ըստ որի օտարերկրյա ներդրողները կունենան տեղացի ներդրողների հավասար իրավունքներ և պարտականություններ,
առավել բարենպաստության ռեժիմ, որի համաձայն օտարերկրյա պետությունների ներդրողները համանման իրավիճակներում կստանան նույնանման բարենպաստ վերաբերմունք։
Նախագիծը նաև երաշխավորում է ներդրումների իրավական և ֆիզիկական պաշտպանվածությունը, կապիտալի ազատ տեղաշարժը և փոխարկումը, աշխատողների վարձման իրավունքը, վեճերի լուծման մեխանիզմները և արդարադատության մատչելիությունը։
Բացառությունները վերաբերում են միայն միջազգային պայմանագրերով կարգավորվող դեպքերին՝ Մաքսային միություն, ԱՏԳ, ԵԱՏՄ և այլ շրջանակներ։
5. 98 մլն դրամ արժողությամբ գույք՝ ՀԱԷԿ-ի կանոնադրական կապիտալում
Փետրվարի 18-ի նիստում կառավարությունը որոշեց գույք ներդնել «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ կանոնադրական կապիտալում՝ 98 023 000 դրամ շուկայական արժեքով։
Որոշումը պայմանավորված է Ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոնի կառուցման և զինման անհրաժեշտությամբ, որը բխում է ԱԷԿ անվտանգության հիմնական կանոններից։
Իսակովի պողոտա 50/12 հասցեում գտնվող տարածքից առանձնացվել է 0.1717 հեկտար մակերեսով հատված։ Քանի որ գույքը պատկանում էր Հայաստանի Հանրապետությանը, ՀԱԷԿ-ը չէր կարող լիարժեք գործարքներ իրականացնել։
Գույքը կանոնադրական կապիտալում ներդնելու արդյունքում ընկերությունը հնարավորություն կունենա կնքել կոմունիկացիաների անցկացման պայմանագրեր, կատարել գույքահարկի վճարումներ և ամբողջությամբ ավարտին հասցնել Ռեզերվային ճգնաժամային կենտրոնի կառուցումը։