Սկսվում են ԱՄՀ-ի և Համաշխարհային բանկի գարնանային հանդիպումները
Ուկրաինական պատվիրակությունը ՝ վարչապետ Դենիս Շմիհալի գլխավորությամբ, հաջորդ շաբաթ կայցելի Վաշինգտոն, որտեղ տեղի կունենան Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի տարեկան գարնանային հանդիպումները։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Շմիհալի հետ միասին ԱՄՆ մայրաքաղաք կմեկնեն ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն և Ազգային բանկի ղեկավար Կիրիլ Շևչենկոն։
Գարնանային հանդիպումները Վաշինգտոնում ֆինանսական աշխարհի խոշոր իրադարձություններից մեկն է, որն անցկացվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի հովանու ներքո: Հանդիպման մասնակիցներն են ֆինանսների նախարարներ, կենտրոնական բանկերի ղեկավարներ, առաջատար տնտեսագետներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ ամբողջ աշխարհից։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են համաշխարհային տնտեսության և առանձին երկրների առջև ծառացած մարտահրավերները։Այս տարվա գարնանային հանդիպումները մեկնարկում են ապրիլի 18-ին և կտևեն մինչև ապրիլի 24-ը։
Հինգշաբթի օրը, առաջին անգամ ռուս-ուկրաինական լայնամասշտաբ պատերազմի սկսվելուց հետո, Ուկրաինայի կառավարության ներկայացուցիչները կկարողանան անձամբ հանդիպել օտարերկրյա գործընկերների հետ։ Այս միջոցառումը պաշտոնյաներին թույլ կտա քննարկել Ուկրաինայում ավերածությունների չափը և պատերազմի բացասական ազդեցությունը Ուկրաինայի տնտեսության վրա։
Սպասվում է, որ արևմտյան երկրները կհայտարարեն Ուկրաինային լրացուցիչ ֆինանսական օգնության մասին։ «Եթե դուք հիմա չաջակցեք, հետո վերականգնելու ոչինչ չի լինի»,- գործակալության խոսքերն է մեջբերում աղբյուրներից մեկը։ Ապրիլի 12-ին Համաշխարհային բանկը հայտարարեց, որ պատրաստում է Ուկրաինային 1,5 միլիարդ դոլարի աջակցության նոր փաթեթ, որը կներառի, մասնավորապես, 1 միլիարդ դոլար Միջազգային զարգացման ասոցիացիայի կողմից, որը երկարաժամկետ անտոկոս վարկեր է տրամադրում ամենաաղքատ երկրներին զարգացման համար: Ապրիլի 9-ին ԱՄՀ-ն դոնորային հաշիվ է բացել Ուկրաինայի համար։