Մոսկվայի բորսան հետաձգել է ֆոնդային շուկայի բացումը ոչ ռեզիդենտների համար
Օգոստոսի 8-ից Մոսկվայի բորսան թույլ կտա բարեկամ երկրների ոչ ռեզիդենտներին և Ռուսաստանից շահառուներին առևտուր անել միայն ֆյուչերսների շուկայում։ Այս մասին ասվում է առեւտրային հարթակի հաղորդագրության մեջ։ Ֆոնդային բորսայում առևտրին ընդունելու մասին կհայտարարվի ավելի ուշ:
2022 թվականի օգոստոսի 8-ից Մոսկվայի բորսան ածանցյալ գործիքների շուկայում գործարքներ իրականացնելու համար կտրամադրի ոչ ռեզիդենտ հաճախորդներին բարեկամ երկրներից, ինչպես նաև ոչ ռեզիդենտներին, որոնց վերջնական շահառուները ռուսական իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձինք են:
Հավելվում է նաև, որ ոչ ռեզիդենտ հաճախորդների համար արժեթղթերի շուկա մուտք գործելու համար անհրաժեշտ է բորսայական համակարգերի լրացուցիչ կոնֆիգուրացիա։ Դա պայմանավորված է Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի 2022 թվականի օգոստոսի 5-ի թիվ 520 հրամանագրով։
MOSCOW, RUSSIA — JANUARY 14, 2019: A display showing price quotations of currency exchange rates at the offices of the Moscow Exchange in Vozdvizhenka Street. Artyom Geodakyan/TASS
Ðîññèÿ. Ìîñêâà. Ýêðàí ñ êîòèðîâêàìè äåíåæíûõ êóðñîâ â îôèñå ÎÀÎ “Ìîñêîâñêàÿ áèðæà” íà óëèöå Âîçäâèæåíêà. Àðòåì Ãåîäàêÿí/ÒÀÑÑ
Ավելի վաղ ՝ օգոստոսի 5-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել ոչ բարեկամ երկրների դեմ ֆինանսական և վառելիքաէներգետիկ ոլորտներում հատուկ միջոցներ կիրառելու մասին, հայտնում է Կրեմլի կայքը։ Հրամանագրի համաձայն ՝ մինչև 2022 թվականի վերջ արգելք է մտցվում Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական ձեռնարկությունների բաժնետոմսերի հետ անբարյացակամ պետությունների կողմից գործարքների իրականացման համար։ Նմանատիպ գործարքները նման ձեռնարկություններին պատկանող կազմակերպությունների բաժնետոմսերի հետ նույնպես կարգելվեն։