Մինչ այժմ ներդրումային հարաբերությունները հիմնականում կարգավորվում էին «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» օրենքով, որը ընդունվել էր այլ տնտեսական և քաղաքական իրողությունների պայմաններում։
Հայաստանի կառավարությունում քննարկված «Ներդրումների մասին» օրենքի նոր նախագիծը կարող է դառնալ երկրի ներդրումային քաղաքականության համակարգային վերափոխման առանցքային քայլերից մեկը։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակը ներդրումային հարաբերությունների միասնական, արդիական և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան իրավական դաշտի ձևավորումն է՝ ինչպես տեղացի, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների համար։
Գործող իրավական դաշտի սահմանափակումները
Մինչ այժմ ներդրումային հարաբերությունները հիմնականում կարգավորվում էին «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» օրենքով, որը ընդունվել էր այլ տնտեսական և քաղաքական իրողությունների պայմաններում։ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանի ներկայացմամբ՝ գործող օրենքը չի ապահովում ներդրումային գործընթացի ժամանակակից պահանջներին համապատասխան ամբողջական և համակարգված կարգավորում։
Խնդիրը ոչ միայն առանձին դրույթների հնացած լինելն է, այլև այն, որ ներդրումներին վերաբերող բազմաթիվ կարգավորումներ բաշխված են տարբեր իրավական ակտերի միջև։ Սա նվազեցնում է կանխատեսելիությունը և բարդացնում ներդրողների համար իրավական միջավայրի ընկալումը։
Միասնական մոտեցում՝ տեղացի և օտարերկրյա ներդրողների համար
Նախագծի ամենակարևոր առանձնահատկություններից մեկը այն է, որ այն տարածվում է ոչ միայն օտարերկրյա, այլև տեղացի ներդրողների վրա։ Սա սկզբունքային փոփոխություն է։
Եթե նախկինում օտարերկրյա ներդրումների համար նախատեսված էր առանձին կարգավորում, ապա նոր նախագծով ձևավորվում է միասնական մոտեցում, որը հիմնված է հավասարության և չխտրականության սկզբունքների վրա։