Չինաստանից Ռուսաստան արտահանումը մարտին կտրուկ նվազել է
Ընթացիկ տարվա մարտին Չինաստանը Ռուսաստան է մատակարարել 3,8 մլրդ դոլարի ապրանք, ինչը 7,7%-ով պակաս է նախորդ տարվա մարտի համեմատ։ Ներմուծումը իջել է մինչև 2020 թվականի մակարդակը, երբ բազմաթիվ մատակարարման շղթաներ փակվեցին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։ Ըստ Bloomberg-ի, Ռուսաստանի Դաշնություն չինական արտահանման ծավալը կտրուկ նվազել է, չնայած այն բանին, որ, ընդհակառակը, աճել է դեպի այլ երկրներ։ Նրանք նշել են, որ Չինաստանում բիզնեսն ավելի զգույշ է դարձել Ռուսաստանի հետ առևտրում Ուկրաինայում ռազմական գործողության մեկնարկից հետո։ Գործակալությունը պարզաբանել է, որ Ռուսաստան չինական արտահանման ծավալների վրա ազդել են արևմտյան պատժամիջոցները, մասնավորապես ՝ այն պատժամիջոցները, որոնք նախատեսված են տնտեսության մեջ ԱՄՆ դոլարի օգտագործումը սահմանափակելու համար։
Չնայած դեպի Ռուսաստան արտահանման կտրուկ անկմանը, Չինաստանը մարտին ավելացրել է երկրից ներմուծումը դրամական արտահայտությամբ 26,4%-ով։ Աճը պայմանավորված էր նավթի, գազի և ածխի գներով, որոնք 2022 թվականին տեղ-տեղ աճել են մինչև ռեկորդային բարձր ցուցանիշներ: